Hełmy ochronne ze sklepu BHP – co oznaczają ich kolory na placu budowy?

ochrona bhp

W wielu przypadkach pracownicy budowlani noszą hełmy różnego koloru. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy odwiedzimy sklep BHP – zazwyczaj jeden rodzaj i model hełmu jest dostępny w kilku odmianach kolorystycznych. Chociaż nie jest to w żaden sposób uwarunkowane prawnie, takie rozwiązanie może służyć podkreśleniu funkcji pracownika, żeby ułatwić pracę na placu budowy i komunikację między nimi. Chcesz się dowiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory hełmów? Zapraszamy do lektury!

Kaski ze sklepu BHP a przepisy

 

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że o ile kolory kasków, które może zaoferować sklep BHP, nie są w żaden sposób uwarunkowane przez przepisy, to występuje obowiązek ich zakładania w pracach różnego typu. Nie ma w tym nic dziwnego – kaski to podstawowa odzież robocza, która ma za zadanie chronić najważniejszą część naszego ciała. Głowa jest narażona na urazy różnego typu, jednak w świetle przepisów obowiązek zakładania kasków występuje wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko urazów wywołanych przez spadające przedmioty.

Ustawodawca jasno przewidział, gdzie konieczne są kaski ze sklepu BHP. Są to między innymi place budowy, stocznie, huty metalu czy kopalnie. Pełna lista nie jest jednak uniwersalnym wyznacznikiem – każdy pracodawca może nakazać noszenie odpowiedniej odzieży roboczej w zależności od warunków pracy w danym zakładzie.

Sklep BHP – w jakich kolorach oferuje kaski?

 

Należy jeszcze raz podkreślić, że kolory kasków stosowane na placach budowy są umowne i nie muszą nic oznaczać. Jednakże, często jest tak, że dana firma budowlana wybiera kolory hełmów według następującego klucza:

  • żółty kolor kasku noszą pracownicy fizyczni;
  • niebieskie kaski noszą energetycy, elektrycy i pracownicy maszyn;
  • biały kask noszą kierownicy budów lub inżynierowie;
  • zielony kolor jest przewidziany dla służb BHP;
  • czarny kask zakładają często architekci;
  • czerwony kask jest dostępny dla gości odwiedzających plac, lub dla stażystów przyuczających się do zawodu.

Niezależnie od kolorów hełmów ochronnych należy pamiętać, że jest to podstawowy element odzieży roboczej stosowany w wielu miejscach pracy i zdecydowanie warto jest wybrać dobry produkt. Sklep BHP może zaoferować nie tylko kaski w różnych kolorach, ale także hełmy cechujące się zespołem specjalnych cech, które przystosowują je do pracy w konkretnych warunkach. Przy wyborze hełmu nie warto kierować się oszczędnością – tylko odpowiednie produkty spełniające wymogi będą w stanie zapewnić pracownikom niezbędną ochronę, niezależnie od typu wykonywanej przez nich pracy.