Gra w baseball – historia i podstawowe zasady. Jak zacząć swoją przygodę z baseballem?

gra w baseball

Historia baseballu sięga dwóch wieków wstecz. Do dzisiaj jest to jeden z najpopularniejszych sportów w Stanach Zjednoczonych. Współcześnie jednak w baseball gra się nie tylko na Zachodzie, ale też w innych regionach świata. Ma z tym związek globalizacja, ale przede wszystkim dominacja amerykańskiej kultury we wszystkich szerokościach geograficznych. Jak wyglądały początki tego sportu?

Baseball jest jedną z najbardziej uwielbianych przez Amerykanów gier sportowych. Rok w rok od dwóch wieków dostarcza im wielu emocji, kiedy kibicują ulubionym drużynom i zawodnikom. Jednak również w Europie rośnie liczba zwolenników tej dyscypliny. Dzięki sprawnej komunikacji międzynarodowej praktycznie każdy może z dnia na dzień spróbować swoich sił w tej interesującej grze. Jaka jest historia baseballu, jakie są zasady i co jest potrzebne, aby zacząć grać?

Historia baseballu – skąd się wziął?

Geneza powstania baseballu nie jest do końca jasna. Pochodzi on od jednej z wcześniej powstałych gier – najprawdopodobniej krykieta. Nie ma jednak żadnych źródeł, które by to potwierdzały. Złotym okresem rozwoju tego sportu w Ameryce są lata po zakończeniu II Wojny Światowej. To właśnie wtedy zyskał on popularność na terenie całych Stanów. Sport bardzo szybko zdobywał sobie zwolenników – budowano stadiony, które były w stanie pomieścić ogromne masy kibiców. Tak duży sukces sprawił, że również inne regiony świata zaczęły interesować się rozgrywkami baseballowymi.

Baseball – podstawowe zasady

W rozgrywce baseballowej biorą udział dwie drużyny, które na przemian pełnią rolę atakujących i broniących. Gdy pałkarz – członek drużyny atakującej odbije piłkę specjalnym kijem, rozpoczyna bieg ku zaliczeniu baz. Są trzy podstawowe bazy i czwarta, zwana inaczej “home”. Dopiero po jej osiągnięciu drużyna atakująca zdobywa punkt. W czasie, kiedy pałkarz biegnie – łapacz z drużyny broniącej stara się złapać odbitą piłkę. Jeśli mu się to uda, biegnący musi zatrzymać się przy najbliższej bazie.

Co będzie nam potrzebne, aby zacząć grać w baseball?

Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, niezbędne nam będzie kilka podstawowych akcesoriów. Są oczywiście piłka i kij, ale też rękawice do baseballa czy kask dla łapacza. Możemy je znaleźć bez problemu w internecie – chociażby w sklepie Decathlon.

Kiedy już będziemy mieli niezbędny sprzęt i przyswoimy zasady – pozostaje zebrać drużynę. Nie musimy na początek kompletować całych zespołów – a same zasady możemy też nieco uprościć. Ostatecznie przecież chodzi głównie o dobrą zabawę i czas spędzony wspólnie z przyjaciółmi. Baseball jest również świetnym sposobem na to, żeby trochę podbudować swoją kondycję.

Historia baseballu rozpoczęła się dwa wieki temu i od tamtej pory sport zdążył przetrwać wiele wzlotów i upadków. Jeśli chcemy spróbować swoich sił w nim – możemy zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i zaprosić znajomych do rozgrywki. Nawet jeśli nam się nie spodoba, z pewnością przyjemnie i wesoło spędzimy czas na świeżym powietrzu w dobrym towarzystwie.