Gdzie wykorzystuje się łożyska baryłkowe?

przemysł energetyczny

Łożyska to elementy niezwykle ważne w różnych gałęziach przemysłu oraz urządzeniach mechanicznych, a jednym z nich są łożyska baryłkowe dwurzędowe, które wyróżniają się swoją specyficzną budową. W niniejszym artykule przyjrzymy się im bliżej i dowiemy się, gdzie takie łożyska są wykorzystywane oraz jakie właściwości je cechują. Poznanie tych informacji pomoże zarówno fachowcom, jak i zwykłym użytkownikom w doborze odpowiednich łożysk do swoich potrzeb.

Charakterystyka łożysk baryłkowych

Łożyska baryłkowe dwurzędowe to szczególny rodzaj łożysk tocznych, który składa się z pierścienia zewnętrznego, kulistej bieżni umieszczonej wewnątrz tego pierścienia oraz trzonu łożyska. Co istotne, wewnątrz łożyska baryłkowego dwurzędowego znajdują się dwa rzędy baryłek jako elementów tocznych. Dzięki tej budowie łożyska te cechują się zdolnością przenoszenia ogromnych obciążenia promieniowego i osiowego. Warto dodać, że wybierając łożyska baryłkowe dwurzędowe renomowanych marek, otrzymujemy produkty, które cechują się wysoką jakością i trwałością.

Zastosowania łożysk baryłkowych

Łożyska baryłkowe dwurzędowe szczególnie polecane są do zastosowań w ekstremalnych warunkach technicznych oraz w mechanizmach o dużych obciążeniach. Dzięki swoim właściwościom sprawdzają się w różnych gałęziach przemysłu oraz specyficznych urządzeniach. Przede wszystkim warto wspomnieć o przemyśle energetycznym, gdzie łożyska baryłkowe wykorzystywane są m.in. w generatorach oraz turbinach parowych i wiatrowych. W tych przypadkach łożyska muszą wytrzymać ogromne obciążenia oraz długotrwałą pracę.

W przemyśle metalurgicznym łożyska tego rodzaju stosowane są przede wszystkim w walcarech oraz maszynach do obróbki metali. W takich warunkach również muszą radzić sobie z dużymi obciążeniami i wysokimi temperaturami. Kolejnym zastosowaniem łożysk baryłkowych są maszyny budowlane, takie jak koparki czy dźwigi. W tych przypadkach łożyska muszą być w stanie przenosić bardzo duże obciążenia, wynikające z wielkości i ciężaru sprzętu oraz wykonywanych prac. Łożyska baryłkowe sprawdzają się również w przemyśle chemicznym oraz innych gałęziach przemysłu, gdzie używane są w pompach, wentylatorach czy kompresorach.