Ekologiczne metody na czyszczenie zmywarki

Ekologiczne metody na czyszczenie zmywarki

Kuchnia  wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z koniecznością zmywania sterty naczyń. Niekoniecznie za tym przepadamy lub najzwyczajniej nie mamy na to wystarczająco dużo czasu. Decyzja o zakupie zmywarki wydaje się zatem najlepszą decyzją pod słońcem. Jak dbać o to urządzenie w ekologiczny sposób, nie bazując na środkach chemicznych i jednocześnie dążąc do tego, by służyło nam wiele lat?

Jak często czyścić zmywarkę?

Zmywarka do naczyń, jak każde urządzenie z linii AGD wymaga prawidłowej konserwacji i czyszczenia. Czyszczenie zmywarki do naczyń środkami chemicznymi według zaleceń producenta powinno odbywać się minimum raz na trzy miesiące. Aby jednak zapewnić najbardziej efektywne działanie zmywarki, należy czyścić filtry i wirniki co najmniej raz w tygodniu. Tym sposobem nasze naczynia zawsze będą domyte a z urządzenia nie będzie wydzielał się nieprzyjemny zapach. Częstotliwość ta ma również zastosowanie w przypadku ekologicznych metod konserwacji i odświeżania urządzenia.

Używając do czyszczenia zmywarek naturalnych środków takich jak soda, ocet, kwasek cytrynowy, zmywanie naczyń może okazać się tańsze i bardziej ekonomiczne.

Czyszczenie zmywarki sodą

Soda ma właściwości lekko żrące, neutralizuje zapachy, usuwa osady, a także jest używana do zmiękczania wody. Zadziała w zmywarce, jeśli wsypiemy kilka łyżeczek do miejsca, gdzie zwykle umieszczamy tabletki, a następnie włączymy program zmywania, najlepiej w wysokiej temperaturze.

Czyszczenie zmywarki octem

Ocet to również bardzo ekologiczna substancja w przypadku chęci wyczyszczenia zmywarki. Przyjazny środowisku, ma w dodatku właściwości bakteriobójcze i bardzo skutecznie usuwa osady oraz tłuszcz. Najskuteczniej czyścimy zmywarkę octem, pozostawiając go na dnie urządzenia w małej miseczce. Następnie nastawiamy zmywarkę na najwyższa temperaturę. Czyszczenie zmywarki octem nie powinno polegać na bezpośrednim wlaniu substancji do urządzenia, gdyż zostanie ona odpompowana wraz z wodą.

Czyszczenie zmywarki kwaskiem cytrynowym

Jedną z metod czyszczenia zmywarki jest także użycie kwasku cytrynowego. Rozpuszcza on tłuszcze, pozwala pozbyć się kamienia i osadu. Ma także właściwości żrące, co zapewnia lśniącą i gładką powierzchnię. Żeby wyczyścić zmywarkę kwaskiem, należy wsypać do miejsca na tabletkę paczkę kwasku, a następnie nastawić zmywanie na wysoką temperaturę – najlepiej 70-90 stopni.

Kwasek można także rozrobić z wodą, następnie umyć od środka zmywarkę. Po czyszczeniu włączyć program płukania i oczyścić maszynę z resztek zabrudzeń.