Dyskopatia szyjna – czym się objawia? Jakiego lekarza wybrać?

dyskopatia szyjna

Dyskopatia szyjna to bardzo często występujące schorzenie kręgosłupa, które dotyka osoby w bardzo różnym wieku. Jakie są objawy dyskopatii? Do jakiego lekarza zgłosić się w przypadku wystąpienia problemów?

Jakie są objawy dyskopatii szyjnej?

Objawy dyskopatii szyjnej są dosyć trudne do określenia, ponieważ każdy może odczuwać je w inny sposób. Ból umiejscowiony jest w odcinku szyjnym kręgosłupa. Dla jednych jest on na tyle ostry, że uniemożliwia normalny zakres ruchu szyi. U innych będzie on dodatkowo promieniował na inne części ciała — do ramion, łopatki czy dłoni. Czasami ból może nasilać się po intensywnym wysiłku. Dyskopatia szyjna może być spowodowana urazami mechanicznymi. Może być także następstwem długotrwałych zaniedbań postawy ciała. Za powstanie dyskopatii odpowiedzialne jest pojawienie się przepukliny krążków międzystawowych kręgosłupa. W przypadku wystąpienie dyskopatii leczenie może być długie i wymagające. Zaleca się wizyty u fizjoterapeuty, który za pomocą odpowiedniej rehabilitacja zmniejszy ból. Warto również skorzystać z masaży i odpowiednio dobranych ćwiczeń, pozwalających zwiększyć mobilność zakres ruchu.

Gdzie szukać pomocy?

Każdy, kto podejrzewa u siebie objawy dyskopatii, powinien jak najszybciej udać się do lekarza. Każdy neurochirurg w Warszawie, czy innym miejscu zleci odpowiednie badania umożliwiające postawienie diagnozy. Najczęściej należy wykonać badanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. W przypadku występowania ostrego bólu lekarz przepisze odpowiednie lekarstwa, które złagodzą ból, pozwolą rozluźnić mięśnie i zmniejszyć obrzęk. W bardzo poważnych przypadkach, gdy dyskopatia była latami ignorowana i zaniedbywana, lekarz może skierować pacjenta na operację, w celu usunięcia przepukliny. Najczęstszym zaleceniem od lekarza jest zastosowanie odpowiedniej rehabilitacji. Może ona być długotrwała, jednak efekty, jakie przyniesie, dadzą duże poczucie ulgi pacjentowi.