Druk wielkoformatowy – charakterystyka i zastosowanie

Druk wielkoformatowy

Pod pojęciem druku wielkoformatowego kryją się różnego rodzaju technologie drukarskie, które pozwalają na wytwarzanie materiałów poligraficznych na dużych arkuszach papieru, folii lub materiałów banerowych. Współczesny druk wielkoformatowy dzieli się m. in. na druk solwentowy, atramentowy i lateksowy oraz jest powszechnie stosowany w celach reklamowych. Jego popularność wynika głównie z wysokiej jakości oraz dużego formatu, które zapewniają reklamie lepszą widoczność.

Druk wielkoformatowy i jego charakterystyka

Druk wielkoformatowy pozwala na produkcję materiałów poligraficznych na dużych arkuszach. Doskonale sprawdza się do nanoszenia treści reklamowych m. in. na papierze plakatowym, billboardowym, foliach, płótnie Canvas, banerach oraz materiałach syntetycznych. Realizowany jest głównie za pomocą tuszy solwentowych i atramentowych. Dodatkowe pokrywanie powierzchni laminatem sprawia natomiast, że staje się on odporny na warunki atmosferyczne, co pozwala na jego stosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Takie zabezpieczenie zapewnia także trwałość oraz wysoką jakość wydruków na długi czas.

Zaletą druku wielkoformatowego wykonywanego w technologii atramentowej jest także jego ekologiczność. Do przygotowywania materiałów reklamowych wykorzystywane są dziś głównie tzw. atramenty pigmentowe i wodne, co gwarantuje bezpieczeństwo ich użytkowania dla środowiska oraz otoczenia pozwalając na bezpieczne umieszczenie materiałów reklamowych także w zamkniętych pomieszczeniach. Takie zalety sprawiają jednak, że druk atramentowy jest droższy w realizacji od druku solwentowego. Zalety obydwu rozwiązań natomiast łączy w sobie druk lateksowy.

Druk wielkoformatowy i jego praktyczne zastosowanie

Reklama wielkoformatowa jest jedną z najskuteczniejszych metod promocji, po które obecnie sięga spora rzesza firm. Umieszczenie takiego nośnika reklamowego w widocznym i często uczęszczanym przez ludzi miejscu pozwala bowiem skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych odbiorców, zaprezentować im swoją ofertę oraz skutecznie zwiększyć zasięgi firmy. Druk wielkoformatowy jest wykorzystywany głównie do produkcji billboardów, plakatów reklamowych, tablic oraz szyldów. W ostatnich latach jest chętnie stosowany także do tworzenia plandek samochodów. Ten rodzaj wydruków cieszy się znaczącą popularnością nie tylko w celach stricte reklamowych, lecz jest także chętnie wykorzystywany w kampaniach wyborczych i społecznych.

Wysoka skuteczność działań promocyjnych prowadzonych za pomocą druku wielkoformatowego wynika wprost z rozmiarów reklamy. Plakaty, billboardy i inne nośniki reklamowe, które posiadają dużą powierzchnię, są bowiem znacznie lepiej zauważalne oraz skuteczniej zwracają na siebie uwagę odbiorców. Nie bez znaczenia pozostaje także sama jakość wydruków – nowoczesny druk wielkoformatowy realizowany przy zastosowaniu zaawansowanych technologii zwraca na siebie uwagę intensywnymi, żywymi kolorami, doskonałym odwzorowaniem barw i detali oraz wysoką, niezmienną w czasie jakością, co znacząco podnosi skuteczność reklamy oraz sprawia, ze przekaz lepiej zapada w pamięć odbiorców.