Dobra farba do elewacji drewnianej, czyli jaka?

Malarz

Wybór farby z pewnością dla wielu osób sprowadza się do oczekiwań. Można to zrozumieć, aczkolwiek sytuację powinno oceniać się w szerszym kontekście. Czasem nasze oczekiwania z jakiegoś powodu nie mogą zostać spełnione. Przyjmijmy, że celem jest poszukiwanie farby do elewacji drewnianej – jaka farba będzie dobra?

Wybór farby do elewacji drewnianej

Jeżeli celem jest malowanie elewacji drewnianej, przede wszystkim należy skoncentrować się na tym, iż propozycje dzielą się na farby rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne.

Nie sposób jednoznacznie wskazać, który rodzaj należy wybrać. Farby rozpuszczalnikowe gwarantują najlepszą ochronę, ale farby wodorozcieńczalne nie zawierają środków toksycznych i szybciej schną. Poza tym może zdarzyć się też tak, że wykorzystywanie danej farby na zewnątrz jest zakazane. Dodatkowo farba do elewacji drewnianej może wymagać podkładu. Oczywiście przy podkładzie konieczne jest dwukrotne pomalowanie elewacji.

Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, jaka farba do elewacji jest dobra – zapewne znajdą się zwolennicy farb rozpuszczalnikowych i wodorozcieńczalnych. Trzeba umieć określić oczekiwania i wiedzieć, gdzie można znaleźć najciekawsze propozycje.

Farby do elewacji drewnianej w popularnych sklepach

Farby do elewacji drewnianej proponuje choćby sklep profesjonalnefarby.net. Co więcej, pod tym adresem można też znaleźć m.in. materiały ścierne czy impregnaty i podkłady.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ przed rozpoczęciem malowania nie może obejść się bez dokładnego wyczyszczenia powierzchni i usunięcia kurzu, zabrudzeń czy śladów żywicy. Poleca się mieć ze sobą szczotkę drucianą lub papier ścierny. Szczotka druciana pozwoli też na pozbycie się starej powłoki. Warto też pamiętać o tym, że niezależnie od wybranej farby należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Nie można wykluczyć tego, że problemem okaże się użycie zbyt dużej ilości farby czy impregnatu. Gdyby i tak pojawiały się jakieś wątpliwości, można jeszcze poprosić o pomoc osobę, która dany produkt sprzedała.