Dlaczego mężczyźni uwielbiają piłkę nożną?

sport top

Obecnie w popkulturze utarł się stereotyp męskich spotkań na seans meczu w domu lub pubie koniecznie z dobrym piwem. Dla większości kobiet jest to niezrozumiałe i nie widzą w tym nic fascynującego. Zatem dlaczego jest to tak popularna aktywność?

Polowanie, a piłka nożna

Wiele mężczyzn przyznaje, że ich hobby jest oglądanie meczu. Część z nich deklaruje, że za nic w świecie nie przegapi Mistrzostw Świata. Piłka nożna to także najpopularniejszy sport na świecie, oglądalność Mistrzostw Świata wielokrotnie przewyższa wybory Miss World. Bez wątpienia piłka nożna jest nieprzewidywalną dyscypliną i dlatego jest tak ekscytująca. Sądzi się również, że zainteresowanie mężczyzn tym sportem ma swoje korzenie w męskiej naturze. Dawniej mężczyźni uczęszczali na polowania, aby zdobyć jedzenie. Kiedy ludzie zaczęli prowadzić bardziej osiadły tryb życia, to zyskali więcej czasu na różne dodatkowe aktywności. Piłka nożna miała stać się namiastką dawnej aktywności, jaką było polowanie. Oprócz tego śledzenie meczu piłki nożnej angażuje zdolności specyficzne dla mężczyzn: przestrzenne postrzeganie, śledzenie toru piłki, ocena jej szybkości. Tego rodzaju zdolności porównuje się z umiejętnościami wykorzystywanymi w trakcie łowów.

Mecz futbolu uwalnia emocje

Wiele mężczyzn podczas śledzenia rozgrywek odczuwa zwiększony poziom adrenaliny i przyspieszone tętno. Ostatnio serwis bukmacherski betonline przeprowadził badania, które potwierdziły zmianę poziomu testosteronu w zależności od wyniku meczu. Drużyna, która wygrała, miała mieć wyższe stężenie tego hormonu, a drużyna pokonana mniejsze. Hormon ten jest też odpowiedzialny za agresję u mężczyzn. Być może właśnie dlatego frustrowani kibice po meczu oraz kibice zwycięskiej drużyny, dewastują okolice stadionów czy barów po zakończonych rozgrywkach. Mimo to uważa się, że oglądanie piłki nożnej ma terapeutyczny efekt. Pozwala dać upust emocją, które w innej sytuacji byłyby trzymane w sobie. Pozwala także zacieśniać więzi braterskie, które są niezbędne w życiu każdego człowieka, a poza tym jest to po prostu niesamowita rozrywka!