Czym się charakteryzują palety EPAL?

palety drewniane

Palety EPAL to rozwiązanie, które zrewolucjonizowało światowy transport towarów. Ich uniwersalny design, solidne wykonanie i szerokie zastosowanie sprawiły, że są obecnie jednym z najpopularniejszych systemów palet na całym globie. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu fenomenowi logistycznemu – dowiesz się, czym charakteryzują się palety EPAL, jakie są ich zalety oraz gdzie można je wykorzystać.

Palety EPAL – co warto o nich wiedzieć?

Paleta EPAL ma wymiary 1200×800 mm i jest wykonana z drewna sosnowego lub świerkowego. Charakteryzuje się wysoką jakością materiałów i starannym wykonaniem – posiada bowiem certyfikat jakości ISO 9001, co gwarantuje jej długotrwałe użytkowanie. Palety EPAL są również łatwe w utrzymaniu czystości, dzięki specjalnemu impregnowaniu drewna. Na paletach EPAL znajduje się charakterystyczne oznaczenie, które umożliwia ich identyfikację. Jest to logo EPAL, które informuje o przynależności do systemu oraz numer licencji producenta. Dodatkowo, paleta musi posiadać pieczęć jakości i oznaczenie metryczne.

Gdzie wykorzystuje się palety EPAL?

1. Przemysł i handel

Palety EPAL są niezwykle popularne w przemyśle i handlu – zarówno na terenie Polski, jak i całej Europy oraz na innych kontynentach. Wykorzystuje się je do transportowania towarów na dużą skalę, np. w przemyśle spożywczym, chemicznym czy metalurgicznym.

2. Magazyny

W magazynach palety EPAL sprawdzają się doskonale jako jednostki ładunkowe – można na nich przechowywać różne rodzaje produktów, a także łatwo je przemieszczać za pomocą wózków widłowych czy paletyzatorów. Ich solidne wykonanie sprawia, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych.

3. Budownictwo

Palety EPAL, które oferuje przedsiębiorstwo Palety Zamiara, znajdują również zastosowanie w budownictwie – jako elementy konstrukcyjne, na przykład podczas budowy domów czy hal przemysłowych. Ich wysoka nośność sprawia, że mogą być wykorzystywane do przenoszenia ciężkich materiałów budowlanych, a także jako podstawy dla rusztowań.