Czy praca opiekunki za granicą jest dobrym wyborem ścieżki zawodowej?

oferta pracy

W ostatnich latach coraz więcej Polek wyjeżdża za granicę, aby podjąć pracę jako opiekunka osób starszych czy niepełnosprawnych. Na krajowy rynek pracy wpływa to negatywnie, jednak dla tych kobiet pozwala to na osiągnięcie znacznie wyższych zarobków niż w Polsce. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy wyjazd za granicę i praca jako opiekunka to dobry krok w planowaniu swojej ścieżki zawodowej. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom takiego rozwiązania.

Perspektywa finansowa

Jednym z głównych powodów wyjazdu Polek do pracy jako opiekunki za granicą są zdecydowanie wyższe zarobki niż oferowane w Polsce. W Niemczech, Austrii czy Holandii opiekunka może liczyć na przeciętnie 1200 – 1500 euro miesięcznie, co jest znacznie wyższą kwotą niż średnia pensja w naszym kraju. Pracując jako opiekunka w tych krajach, może się również liczyć z dofinansowaniem zakwaterowania oraz wyżywienia przez pracodawcę. Wyższe zarobki to nie tylko lepszy standard życia, ale również możliwość oszczędzania na przyszłe cele, takie jak zakup mieszkania czy samochodu.

Stawka za godzinę pracy

Warto też zwrócić uwagę na stawkę za godzinę pracy, która jest dużo wyższa w krajach Europy Zachodniej niż w Polsce. W Polsce opiekunka osiąga średnio 10 – 14 złotych brutto za godzinę pracy, podczas gdy za granicą stawka ta może wynieść nawet 20 – 25 złotych na rękę. Dodatkowo, po odliczeniu kosztów takich jak zakwaterowanie i wyżywienie, dochód netto opiekunki za granicą może być nawet dwa razy wyższy niż w przypadku pracy w kraju. Dlatego dla osób zainteresowanych jedynie finansową stroną tego zawodu, praca za granicą może być znacznie bardziej korzystna.

Rozwój zawodowy i językowy

Praca opiekunki za granicą pozwala również na rozwój zawodowy i językowy. Opiekując się osobami starszymi czy niepełnosprawnymi w innych krajach, można poszerzyć swoje umiejętności oraz zdobyć doświadczenie międzynarodowe. Praca poza granicami Polski może również pomóc w nauce języka obcego, co jest dużym atutem w dzisiejszym świecie. Umiejętność posługiwania się językiem obcym na wysokim poziomie może również zwiększyć szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy w przyszłości.