Co należy zrobić, by uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną?

fotowoltaika

Coraz więcej osób decyduje się na pozyskiwanie energii ze słońca, dzięki czemu można znacznie obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska. Istnieją różne programy, które oferują dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną, a uzyskanie takiego wsparcia może być prostsze niż się wydaje. W artykule przedstawimy najważniejsze kroki, które należy wykonać, aby skorzystać z tego typu dofinansowania.

Wybór odpowiedniego programu dofinansowania

Najważniejszym etapem ubiegania się o dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną jest wybór odpowiedniego programu, który spełni nasze oczekiwania i będzie dostępny w naszym regionie. Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną może być oferowane przez różne instytucje, takie jak samorządy terytorialne, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) czy Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). Warto zaznajomić się z regulaminami poszczególnych programów i sprawdzić, czy spełniamy wymagane kryteria.

Przygotowanie niezbędnych dokumentów

Po wyborze programu dofinansowania, należy zgromadzić niezbędne dokumenty aplikacyjne, które potwierdzą naszą zdolność do realizacji projektu. Najczęściej wymagane są takie dokumenty jak: aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami skarbowymi i ZUS, dokumentacja techniczna instalacji, kosztorys inwestycji oraz umowa z wybranym wykonawcą. Warto skorzystać z usług firmy takiej jak Instal-sun, która pomoże nam przygotować wszystkie niezbędne dokumenty oraz doradzi w zakresie doboru optymalnego rozwiązania technicznego.

Składanie wniosku i oczekiwanie na decyzję

Następnym krokiem jest złożenie wniosku o dofinansowanie wraz z wymaganymi dokumentami w odpowiedniej instytucji. Ważne jest, aby terminowo dostarczyć wszystkie załączniki oraz sprawdzić, czy spełniamy wszelkie formalne wymogi. Po złożeniu wniosku, należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na decyzję o przyznaniu dofinansowania. Proces ten może potrwać nawet kilka miesięcy, ale warto poczekać, gdyż dzięki uzyskanemu wsparciu możemy znacznie obniżyć koszty inwestycji.