W czym pomoże protetyk?

protetyka stomatologiczna

Protetyka – ta zagadkowa dla wielu osób specjalizacja stomatologiczna jest jednocześnie niezwykle ważna dla utrzymania zdrowia i estetyki naszego uzębienia. Dzięki pracy protetyka możemy cieszyć się pięknym uśmiechem, który dodaje pewności siebie i sprawia, że chętniej się otwieramy na innych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, czym dokładnie zajmuje się protetyk stomatologiczny oraz jakie są wskazania do wizyty u tego specjalisty. 

Czym zajmuje się protetyk stomatologiczny?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się odtwarzaniem utraconych funkcji i wyglądu uzębienia poprzez stosowanie różnych rodzajów protez zębowych. Specjalista w tej dziedzinie, czyli protetyk stomatologiczny, ma więc na celu przywrócenie pacjentowi prawidłowego zgryzu oraz estetyki uśmiechu. W ramach swojej pracy np. protetyk z Włocławka zaczyna od dokładnego rozpoznania potrzeb pacjenta, co obejmuje przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz badania klinicznego. Następnie opracowuje plan leczenia, który może obejmować wykonanie protez stałych, ruchomych czy też implantów zębowych. Współpracuje również z innymi specjalistami stomatologicznymi, takimi jak ortodonta, chirurg czy periodontolog, aby zapewnić kompleksowe leczenie.

Samo leczenie protetyczne może obejmować różnorodne metody realizacji protez. Na przykład w przypadku protez stałych stosuje się takie rozwiązania jak korony, mosty czy licówki, które są na stałe łączone z naturalnymi zębami pacjenta. Z kolei protezy ruchome to te, które można łatwo wyjąć z jamy ustnej i założyć ponownie – są one wykorzystywane w przypadku większych ubytków w uzębieniu lub braku części lub wszystkich zębów.

Wskazania do wizyty u protetyka

Istnieje wiele sytuacji, w których warto udać się do protetyka stomatologicznego np. w Centrum Stomatologii Michelin. Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju ubytki w uzębieniu wynikające z próchnicy, urazów czy innych przyczyn. Jeżeli straciliśmy już jakiś ząb lub jego większą część, warto rozważyć wizytę u tego specjalisty, aby przywrócić poprzedni stan naszego zgryzu oraz komfort jedzenia. Kolejnym wskazaniem do odwiedzenia protetyka jest potrzeba estetyczna. Dzięki licówkom, koronom czy mostom można poprawić wygląd zębów, których kształt, kolor czy ułożenie nie odpowiada nam. To ważne nie tylko z punktu widzenia wizerunku, ale także dla naszego samopoczucia i pewności siebie.