Toyota tworzy nową firmę do tuningu i akcesoriów

Toyota tworzy nową firmę do tuningu i akcesoriów

Toyota połączy firmy Toyota Technocraft, J-TACS Corporation i Toyota Modellista International w jedno przedsiębiorstwo. Wszystkie trzy ośrodki zajmują się tuningiem oraz opracowywaniem części do modyfikacji samochodów japońskiej marki. Nowa firma rozpocznie działalność 1 kwietnia 2018 roku.

Zdaniem Toyoty kierowcy oczekują od producentów samochodów nie tylko coraz bogatszej i bardziej zróżnicowanej oferty, ale także większych możliwości modyfikowania aut przy pomocy dedykowanych części. Toyota Technocraft, J-TACS Corporation i Toyota Modellista są obecne w branży od wielu lat i dotychczas współpracowały ze sobą. Nowa firma, która powstanie po ich połączeniu, będzie stanowić centrum modyfikacji i akcesoriów w Toyota Group. Będzie odpowiedzialna za cały proces – planowanie, rozwój i produkcję nowych akcesoriów i pakietów, a także sprzedaż oraz ekspansję na kolejne rynki.

Integracja pozwoli połączyć wiedzę i doświadczenie trzech zespołów i zwiększyć ich potencjał oraz sprawność zarządzania, co przełoży się na większe zróżnicowanie produktów. Toyota ma też nadzieję, że nowy dział badawczy, który powstanie po połączeniu trzech firm, będzie wspierał aktywność Toyoty w sportach motorowych. Szefem nowej firmy będzie Kazuya Inagaki, dotychczasowy prezydent Toyota Technocraft. Znajdzie w niej zatrudnienie 1040 osób, a jej kapitał wyniesie 1,7 miliarda jenów.

Toyota Technocraft istnieje od 1954 roku, a jej działalność jest ściśle związana z historią Toyoty w sportach motorowych. Zespół Toyopet Seibi Co. (obecnie Toyota Technocraft) przygotował Toyotę Crown Deluxe do startu w Round Australia Trial 1957 – najtrudniejszym rajdzie tamtych czasów. To był początek zaangażowania Toyoty w międzynarodowy motorsport. Od tamtej pory Toyota Technocraft stale angażowała się w sportowe działania marki.

W ciągu 6 dekad swojego istnienia firma kilkakrotnie zmieniała nazwę, m.in. na TRD – dziś TRD USA odpowiada za aktywność marki w rajdach i wyścigach w USA oraz tworzy specjalne, wzmocnione wersje samochodów sportowych i terenowych Toyoty na rynek amerykański. Sportowo-tuningowa marka TRD jest dobrze znana także w Japonii i Azji.