Toyota Hilux liderem segmentu pickup w Polsce

Toyota Hilux liderem segmentu pickup w Polsce

Rynek pickupów przeszedł w ostatnich latach duże zmiany. Choć nadal są to osadzone na ramie samochody do ciężkiej pracy, które sprawdzają się w trudnych warunkach, coraz częściej producenci doposażają je w akcesoria godne samochodów osobowych. Oto najpopularniejsze pickupy w Polsce.

Toyota Hilux

Zgodnie z najnowszymi danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców najpopularniejszym pickupem w Polsce jest Toyota Hilux. W 2017 roku zarejestrowano w naszym kraju 578 sztuk tego modelu, co w porównaniu do 2016 oznacza wzrost na poziomie ponad 27 proc. Dzięki temu japoński pickup awansował z trzeciego miejsca.

Ten znany na całym świecie ze swojej niezawodności samochód terenowy jest produkowany nieprzerwanie od 1968 roku. Najnowsza – ósma generacja – została osadzona na ulepszonej ramie, jest mocniejsza i jeszcze lepiej przygotowana od swojego poprzednika do jazdy po bezdrożach.

Ceny Toyoty Hilux w wersji wyposażeniowej DLX z podwójną kabiną startują od 137 tys. zł brutto. Na uwagę zasługuje natomiast ciesząca się dużą popularnością odmiana SR5, która w najnowszym cenniku występuje z pakietem NAVI – w tym przypadku ceny zaczynają się od 154 980 zł brutto.

Co znalazło się na liście przebudowanego od podstaw pickupa w wyżej wymienionej, bogatszej wersji wyposażeniowej? W odmianie SR5 dopłaty nie wymagają znane z samochodów osobowych systemy bezpieczeństwa – na liście systemów znaleźć można układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z systemem wykrywania pieszych, układ wykrywania zmęczenia kierowcy, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, a także układ rozpoznawania znaków drogowych.

We wnętrzu samochodu znalazła się automatyczna klimatyzacja, podgrzewane przednie fotele, kamera cofania, a także system multimedialny Toyota Touch 2 z 7-calowym ekranem dotykowym i Bluetooth. Dopłaty nie wymaga również nawigacja Toyota Touch 2 with Go, tempomat oraz światła przednie i do jazdy dziennej w technologii LED.

Pod maską znajduje się silnik 2,4 l D-4D o mocy 150 KM. Napęd przekazywany jest za pomocą 6- biegowej skrzyni manualnej. Wersja z automatem wymaga dopłaty na poziomie około 5 tys. zł. Samochód został ponadto wyposażony w szereg systemów, dzięki którym auto dorównuje w terenie modelowi Land Cruiser. Warto przy tym wspomnieć o blokadzie tylnego dyferencjału, wspomaganiu zjazdu z wzniesienia, które działa podczas jazdy do przodu i do tyłu oraz funkcji ruszania pod górę.

Najbogatszą wersją wyposażenia jest wersja Selection, w której Hilux zyskuje dwukolorowe nadwozie, metalowe boczne stopnie i orurowanie w czarnym kolorze, 18-calowe felgi aluminiowe, skórzaną tapicerkę, pokrycie skrzyni warstwą ochronną TOFF-ART., aluminiową osłonę silnika oraz dodatkowe lampy w technologii LED Lazer.

Ford Ranger

Na drugim miejscu pod względem ilości rejestracji w 2017 roku znalazł się model Ranger. Zgodnie z danymi CEPIK w ubiegłym roku zarejestrowano 573 terenowe Fordy, a wzrost rok do roku wyniósł 19 proc.

Pierwsza generacja tego modelu pojawiła się na rynku amerykańskim w 1983 roku. Odmiana międzynarodowa została zaprezentowana w 1999 roku, stając się pierwszym pickupem Forda przeznaczonym na rynek europejski.

Ceny samochodu z podwójną kabiną napędzanego porównywalnym z wyżej opisaną Toyotą silnikiem zaczynają się od 130 tys. zł, natomiast podobnie wyposażona do SR5 odmiana Limited startuje od 152 951 zł brutto.

Samochód został wyposażony w obowiązkowe systemy bezpieczeństwa. Dodatkowe układy, które są porównywalne z Toyota Safety Sense wymagają dopłaty 4 428 zł brutto. Dzięki temu samochód zostanie doposażony między innymi w inteligentny tempomat, system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu, system automatycznego sterowania światłami drogowymi oraz system monitorowania koncentracji kierowcy i system rozpoznawania znaków drogowych.

Na liście wyposażenia znalazła się dwustrefowa automatyczna klimatyzacja i podgrzewane fotele przednie. Dopłaty na poziomie 3,5 tys. zł brutto wymaga system nawigacji satelitarnej i system audio z 8-calowym wyświetlaczem i Bluetooth, zaś kamera cofania została wyceniona na 2,4 tys. zł.

Samochód napędzany jest silnikiem 2,2 l TDCi o mocy 160 KM. Napęd na cztery koła przekazywany jest za pomocą manualnej skrzyni biegów o 6 przełożeniach. Automat wymaga dopłaty na poziomie 6 tys. zł. Jazdę w terenie ułatwiają systemy kontroli zjazdu ze wzniesienia, wspomaganie ruszania pod górę i systemem kontroli ryzyka wywrócenia pojazdu. Natomiast obecność blokady mechanizmu różnicowego tylnej osi wymaga zakupu pakietu Off-Road kosztującego 2,7 tys. zł brutto – w zestawie znajdują się ponadto osłona silnika i skrzyni biegów, a także osłona zbiornika paliwa.

Nissan NP300 Navara

Na trzecim miejscu w rankingu najbardziej popularnych pickupów znalazła się NP300 Navara. W 2017 roku wg danych CEPIK zarejestrowano 366 tych samochodów, a wzrosty rok do roku wyniosły 1,6 proc.

Samochód produkowany jest od 1986 roku, a jego najnowsza generacja oferowana pod nazwą NP300 Navara pojawiła się w 2014 roku. Ceny auta z podwójną kabiną zaczynają się od 126 tys. zł, natomiast ceny podobnie wyposażonej do wyżej wymienionych modeli wersji Tekna zaczynają się od 148 520 zł brutto. W tej wersji na liście systemów bezpieczeństwa niewymagających dopłaty – oprócz tych obowiązkowych – można znaleźć elektroniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu i system automatycznego hamowania awaryjnego. Dopłaty nie wymaga również automatyczna dwustrefowa klimatyzacja, podgrzewane przednie fotele, komputer pokładowy, multimedialny system z nawigacją i ekranem 7-calowym, a także Bluetooth i system kamer 360 stopni.

Pod maską znalazł się silnik 2,3 l dCi o mocy 160 KM. Napęd przekazywany jest na cztery koła za pomocą 6-biegowej manualnej skrzyni biegów. Samochód został dodatkowo wyposażony w asystenta zjazdu ze wzniesienia i system wspomagania ruszania pod górę. Blokada tylnego mechanizmu różnicowego wymaga dopłaty na poziomie 3 tys. zł, a odmiana z automatyczną skrzynią biegów występuje w parze z mocniejszą wersją opisywanego silnika i kosztuje 159 tys. zł.

Volkswagen Amarok

Na czwartym miejscu znajduje się Amarok z liczbą 341 rejestracji w 2017 roku wg danych CEPIK. W przypadku tego modelu nastąpił spadek popularności o 34 proc. – zgodnie z danymi liczba rejestracji tego auta wyniosła w 2016 roku 520.

Samochód pojawił się na rynku w 2009 roku i początkowo był produkowany w Argentynie. Obecnie linia montażowa znajduje się również w Niemczech. Ceny tego modelu z podwójną kabiną zaczynają się od 148 772 zł brutto.  Odmiana ze 150-konnym silnikiem 3,0 l V6 kosztuje od 163 tys. zł brutto. Napęd przekazywany jest na cztery koła za pomocą manualnej 6- biegowej skrzyni biegów.

Na liście podstawowego wyposażenia można znaleźć między innymi standardowe systemy bezpieczeństwa – wśród nich znajduje się ABS z funkcją off-road, wspomaganie ruszania pod górę i asystent zjazdu. Na liście opcji znajduje się między innymi blokada mechanizmu różnicowego – jej koszt to 2,3 tys. zł.

We wnętrzu znajdziemy klimatyzację Climatronic i radio z ekranem dotykowym o przekątnej 6,33 cala. Samochód można doposażyć z system nawigacji – jego koszt to 2 214 zł.

Mitsubishi L200

Zgodnie z danymi CEPIK piąte miejsce wśród najpopularniejszych pickupów na polskim rynku przypadło L200. W 2017 roku zarejestrowano łącznie 255 sztuk tego modelu. Wzrost rok do roku wyniósł przy tym 28 proc.

Model L200 pojawił się 1978 roku. Pierwotnie samochód był oferowany tylko z napędem na jedną oś, wersje z napędem na cztery koła zostały dodane do oferty dwa lata po premierze. Obecnie ceny tego samochodu z podwójną kabiną zaczynają się od 124 990 zł.

Lepiej wyposażona odmiana Invite Plus Double Cab napędzana przez silnik 2,4 l DID o mocy 154 KM została wyceniona od 132 990 zł. Układ napędowy został wyposażony we wspomaganie ruszania na wzniesieniu i blokadę tylnego mechanizmu różnicowego, a napęd przekazywany jest na cztery koła za pomocą manualnej skrzyni biegów o sześciu przełożeniach.

We wnętrzu można znaleźć manualną klimatyzację oraz stację multimedialną z nawigacją i zestawem Bluetooth. Na liście systemów bezpieczeństwa znajdują się obowiązkowe układy zwiększające bezpieczeństwo – cennik nie przewiduje dodatkowych opcji w tym zakresie.

Isuzu D-MAX

Na szóstym miejscu pod względem ilości rejestracji na polskim ryku znalazł się model D-MAX. Samochód został zarejestrowany w 2017 roku 209 razy, co w porównaniu z rokiem wcześniejszym oznacza spadek o 37 proc.

Isuzu D-MAX jest produkowany od 2002 roku. Samochód powstał we współpracy z General Motors. Najtańsza odmiana z podwójną kabiną kosztuje od 119 864 zł. Ceny lepiej wyposażonej odmiany LSX Prime zaczynają się od 149 tys. zł brutto.

Na liście systemów bezpieczeństwa znajdują się obowiązkowe układy. Producent wyposażył model D-MAX LSX Prime między innymi w asystenta zjazdu ze wzniesienia, system wspomagania ruszania pod górę oraz kamerę cofania. Dopłaty nie wymaga również automatyczna klimatyzacja i multimedialny system z nawigacją.

Samochód napędzany jest silnikiem Diesla o pojemności 1,8 litra i mocy 163 KM. Dopłata do automatycznej skrzyni biegów wynosi przy tym 7 380 zł.

Fiat Fullback

W zestawieniu CEPIK na siódmym miejscu znalazł się pickup Fiat Fullback. Liczba rejestracji w 2017 roku wyniosła 62 sztuki, a wzrosty rok do roku to nieco ponad 100 proc.

Samochód został zaprezentowany w 2015 roku i jest zbudowany na bazie Mitsubishi L200. Zgodnie z cennikiem podstawowa odmiana z podwójną kabiną kosztuje od 134 tys. zł. Model jest napędzany silnikiem Diesla o pojemności 2,4 litra i mocy 180 KM.

Na liście wyposażenia – oprócz standardowych systemów bezpieczeństwa – można znaleźć między innymi asystenta pasa ruchu, ogranicznik prędkości oraz czujnik deszczu, a także kamerę cofania.

Samochód został również wyposażony w automatyczną dwustrefową klimatyzację oraz system multimedialny z dotykowym ekranem o przekątnej 7 cali, nawigacją oraz Bluetooth.

Napęd przekazywany jest za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej. Samochód został również wyposażony w napęd 4×4 z blokadą centralnego mechanizmu różnicowego i reduktorem.

Mercedes Klasa X

Ósme miejsce pod względem ilości rejestracji pickupów w Polsce przypadło Mercedesowi Klasa X – zgodnie z danymi CEPIK liczba rejestracji tego modelu w 2017 roku to 51 sztuk. Był to pierwszy rok jego obecności na rynku, samochód został bowiem zaprezentowany pod koniec 2016 roku.

Klasa X została zbudowana w ramach współpracy z aliansem Renault-Nissan. Jednym słowem, pickup Mercedesa jest bliźniakiem Nissana Navary. Ceny tego modelu zaczynają się od 175 tys. zł i w tym przypadku samochód jest napędzany silnikiem Diesla o pojemności 2,2 l i mocy 163 KM. Napęd przekazywany jest przez manualną skrzynię biegów o 6 przełożeniach. Blokada mechanizmu różnicowego tylnej osi to dodatkowy koszt na poziomie 2,5 tys. zł.

Klasa X Progressive z podwójną kabiną i wspomnianym wyżej silnikiem kosztuje od 180 tys. zł. Samochód jest wyposażony między innymi w manualną klimatyzację, asystenta ruszania na wzniesieniu oraz asystenta utrzymania pasa ruchu i system rozpoznawania znaków drogowych. Doposażenie auta w automatyczną klimatyzację wymaga inwestycji na poziomie 6,4 tys. zł – w tej cenie otrzymujemy Pakiet Komfortowy, w skład którego wchodzą – oprócz automatycznej klimatyzacji – elektrycznie regulowany fotel kierowcy i pasażera z lędźwiowym podparciem czy też tapicerka ze sztucznej skóry i mikrofibry Artico/Dinamica w kolorze czarnym i siatka bagażowa przy nogach pasażera.