Tabliczki aluminiowe – czym się charakteryzują?

Stosowane np. do oznaczeń przemysłowych, oznaczeń budynków i pojazdów tabliczki wykonane z aluminium są trwałym i odpornym na warunki zewnętrzne nośnikiem nadruków. Nadruki mogą być efektowne i kolorowe. Tworzy się je za pomocą odpowiedniego tuszu. 

Tabliczki opisowe aluminiowe – cechy charakterystyczne

Wykorzystywane w trudnych warunkach tabliczki aluminiowe mogą mieć różne rozmiary. Dostosowuje się je do tego, gdzie tabliczka ma być umieszczona – nadruki muszą być dobrze widoczne z określonej odległości. Obok nadruku występują również oznaczenia graficzne, przeważnie w uproszczonej formie.

Możliwe jest dodatkowe zwiększenie widoczności nadruku na tabliczce poprzez zastosowanie kontrastu kolorystycznego. Przeciętna tabliczka aluminiowa może zawierać napis oraz znak graficzny. Oznaczenia mogą być czarne, ale stosuje się też różne kolory w zależności od potrzeb.

Czym są tabliczki znamionowe i gdzie się je stosuje?

Wyglądem tabliczek znamionowych rządzą pewne wytyczne. Znajdują się one na sprzęcie i maszynach stosowanych np. w zakładach przemysłowych. Tabliczki znamionowe są bardzo ważne, bo mogą informować użytkowników maszyn i różne przypadkowe osoby o parametrach urządzenia lub środkach ostrożności.

W związku z istotnością muszą być czytelne i wytrzymałe. Przeważnie wykonuje się ze stali albo aluminium. Są lekkie, ale bardzo odporne na różne czynniki, np. atmosferyczne. Producent tabliczek znamionowych gwarantuje również możliwość trwałego przytwierdzenia ich do urządzenia lub pojazdu.

Tabliczki opisowe – wzornictwo i rozmiary

Spotykane są mniejsze i większe tabliczki znamionowe w związku z koniecznością zmieszczenia na nich różnych informacji. Niekiedy same informacje tekstowe zajmują kilka linijek lub stosuje się większą czcionkę dla lepszej widoczności. Jeśli dochodzi grafika, tabliczka może okazać się dość spora.

Podsumowując, tabliczki z aluminium lub stali mogą być używane jako znamionowe, na różnego rodzaju maszynach. Stosuje się czcionkę o odpowiednim rozmiarze oraz kolory, by oznaczenia były widoczne.