Sterylizacja psa – kiedy jest wskazana?

sterylizacja psa

Na przestrzeni lat postrzeganie zwierząt i metody dbania o nie diametralnie się zmieniły. Jeszcze parędziesiąt lat temu zwierzęta takie jak psy miały za zadanie jedynie bronić domu. Na szczęście dzisiaj zwierzęta domowe to członkowie rodziny. Są na ogół lepiej traktowane i lepiej karmione. Dzieje się tak zapewne za sprawą większego dostępu do informacji w internecie, gdzie często mówi się o tym, jak należy traktować psy i koty. Dla wielu osób jednak zabieg sterylizacji jest wielką niewiadomą. Zastanawiają się, czy to dobre dla zwierzęcia. Warto zatem rozwiać nieco wątpliwości i powiedzieć o zaletach tego zabiegu.

Czy sterylizacja jest zdrowa dla zwierzęcia?

Ogólnie rzecz biorąc, sterylizacja psa w Ożarowie Mazowieckim jest wskazana z racji na wiele czynników. Pierwszym z nich jest ochrona zwierzęcia przed różnymi chorobami, które często skracają życie zwierząt. Wysterylizowany pies wykazuje też mniejszy temperament jak też mniejszą agresję. W przypadku samic sterylizacja zatrzymuje cykl rui. Przekłada się to na niwelowanie niepożądanych zachowań. W przeciwnym przypadku zwierze zwyczajnie by się męczyło, gdyż nie miałoby możliwości zaspokojenia swoich naturalnych potrzeb. Sterylizacja jest też sposobem na kontrolowanie populacji zwierząt. Przekłada się to na zmniejszenie problemu przepełnionych schronisk i nie tylko. Częstym i zarazem bardzo smutnym problemem jest duży odsetek umierających szczeniąt pochodzących od niesterylizowanych psów. Zabieg ten jak widać wpływa nie tylko na zdrowie psa, ale też na zniwelowanie wielu innych problemów u zwierząt.

Jak przygotować zwierzę do zabiegu?

Przede wszystkim trzeba znaleźć dobry gabinet weterynaryjny w Ożarowie Mazowieckim. Jeżeli chodzi o wiek zwierzęcia, często mówi się o tym, że zwierzęta młode lepiej znoszą sterylizacje. Jest to prawda, jednakże zwierzęta można sterylizować nawet jak są dorosłe. Warto jednak wcześniej zbadać krew, ogólny stan zdrowia i kondycję zwierzęcia. Dobry weterynarz z pewnością zajmie się zwierzęciem w odpowiedni sposób.