Snus – czym jest ta używka i jakie ma właściwości?

wyroby tytoniowe

Snus to wilgotny, bezdymny wyrób tytoniowy pochodzący ze Szwecji i powszechnie używany w krajach skandynawskich. Umieszcza się go pod górną wargą w przeciwieństwie do innych form tytoniu bezdymnego. Sprawdź razem z nami kluczowe właściwości i cechy snusu!

Co to jest snus?

Snus jest jedną z popularnych używek, która zawiera w sobie tytoń i inne składniki. Pod kątem składników snusy – https://whitesnus.pl/ zawierają poniższe substancje:

  • Tytoń – podstawowym składnikiem jest drobno zmielony tytoń.
  • Woda – dodaje wilgoci do produktu.
  • Sól – używana dla smaku i jako środek konserwujący.
  • Aromaty – aromaty i czasami słodziki dodaje się w celu wzmocnienia smaku.

Snus występuje w różnych formach. Snus sypki to tradycyjna forma, w której użytkownik ściska porcję tytoniu i umieszcza ją pod wargą. Z kolei snus w torebkach jest pakowany w małe, porowate torebki dla łatwiejszego i czystszego użycia.

Właściwości i zastosowanie

Do najważniejszych właściwości i zastosowań snusu zaliczane są poniższe:

Dostarczanie nikotyny

Nikotyna wchłania się przez błony śluzowe jamy ustnej, co prowadzi do wolniejszego i stabilniejszego uwalniania w porównaniu do palenia. Zawartość nikotyny w tych używkach różni się w zależności od marki i rodzaju, ale zazwyczaj waha się od 8 do 22 mg na gram tytoniu.

Stymulacja

Zapewnia efekt pobudzający podobny do innych produktów nikotynowych, w tym zwiększa czujność i koncentrację. Użytkownicy mogą również odczuwać łagodne uczucie euforii. Efekty mogą utrzymywać się od 30 minut do kilku godzin, w zależności od rodzaju i tolerancji użytkownika.

Względy zdrowotne

W porównaniu z paleniem, snus jest uważany za mniej szkodliwy, ponieważ nie powoduje spalania i wdychania smoły ani innych szkodliwych produktów ubocznych. Chociaż ryzyko raka jamy ustnej jest niższe niż w przypadku palenia, nadal istnieje pewne ryzyko związane z długotrwałym używaniem. Potencjalne ryzyko obejmuje choroby dziąseł, problemy z zębami i uzależnienie od nikotyny.

Czy snus jest legalny?

Snus jest powszechnie akceptowany i regulowany. Szwecja ma jeden z najniższych wskaźników palenia w Europie, co częściowo przypisuje się używaniu snusu.

Snus jest zakazany w UE, z wyjątkiem Szwecji, która uzyskała zwolnienie po przystąpieniu do UE w 1995 roku. Można jednak kupić go w wielu krajach, także w Polsce sprzedawane są snusy różnych marek przez internet. Wybory są wtedy dostarczane bezpośrednio do klienta.

Podsumowując, snus to wyrób tytoniowy dostarczający nikotynę bez potrzeby palenia. Chociaż jest mniej szkodliwy niż papierosy, nadal niesie ryzyko dla zdrowia i może prowadzić do uzależnienia.