Śmierć bliskiego za granicą – jak sprowadzić ciało do Polski?

sprowadzenie ciala bliskiego do polski

Sprowadzenie ciała bliskiej osoby z zagranicy do Polski może być trudnym i pełnym emocji procesem. W jaki sposób odbywa się cała procedura? Wyjaśniamy ją krok po kroku!

Jak przetransportować ciało zmarłego do Polski?

Gdy bliska nam osoba umiera za granicą, a jej pochówek ma odbyć się w Polsce, wówczas konieczne jest przetransportowanie do kraju jej ciała. Jest to proces wymagający przestrzegania odpowiednich przepisów, by mógł on odbyć się zgodnie z prawem.

Aktualnie najlepszym rozwiązaniem, by sprowadzić ciało do Polski oraz urządzić tu pogrzeb Gliwice czy w innym mieście, jest skorzystanie z usług domów pogrzebowych, które zajmują się takimi czynnościami kompleksowo. Wówczas nie trzeba już prowadzić ich we własnym zakresie, co jest dużym udogodnieniem.

Sprowadzenie zmarłego do Polski – krok po kroku

Poniżej prezentujemy, jak odbywa się proces sprowadzenia ciała zmarłej osoby z innego kraju do Polski:

Powiadom władze

Skontaktuj się z władzami lokalnymi w kraju, w którym nastąpił zgon. Pomogą w uzyskaniu aktu zgonu i mogą udzielić wskazówek na temat procedur przewozu zwłok. Konieczne jest również uzyskanie odpowiednich dokumentów w Polsce od starosty, które stwierdzają, że zwłoki mogą być sprowadzone do Polski.

Skontaktuj się z ambasadą lub konsulatem RP

Skontaktuj się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną w kraju, w którym nastąpił zgon. Jej pracownicy mogą zaoferować pomoc i wskazówki dotyczące procesu, w tym dotyczące dokumentów i przepisów.

Zorganizuj transport

W tym zakresie najlepiej współpracować z domem pogrzebowym w kraju, w którym odbędzie się pogrzeb, aby zorganizować transport ciała do Polski. Jej pracownicy zajmą się logistyką, między innymi zabalsamowaniem, uzyskaniem niezbędnych zezwoleń i przygotowaniem ciała do transportu.

Uzyskaj wymaganą dokumentację

Należy dostarczyć określone dokumenty w celu przeprowadzenia transportu, takie jak akt zgonu, zaświadczenie o balsamowaniu oraz wszelkie inne wymagane pozwolenia.

Przestrzegaj przepisów

Należy pamiętać o wszelkich szczególnych przepisach lub wymaganiach dotyczących transportu szczątków ludzkich przez granicę, w tym o przepisach celnych i wymaganiach medycznych. Kwestiami tymi zajmuje się dom pogrzebowy.

Zorganizuj pogrzeb

Po sprowadzeniu ciała do Polski można przystąpić do organizacji pogrzebu zgodnie z ostatnią wolą zmarłego oraz własnymi preferencjami.

Podsumowując, aby proces przebiegł sprawnie, warto poszukać pomocy i wsparcia u profesjonalistów, ponieważ logistyka transportu ciała bliskiej osoby może być skomplikowana, szczególnie w okresie żałoby.