Ryby mrożone – jak długo można je przechowywać w zamrażarce?

przechowywanie mrozonej ryby

Ryby to bardzo popularny przysmak, który często pojawia się na stole w wielu polskich domach. Smaczne mięso ryb jest w dodatku bardzo zdrowe i zawiera wiele kwasów tłuszczowych, które pozytywnie wpływają na organizm. Należy jednak pamiętać o tym, że ryb nie można zbyt długo przechowywać w zamrażarce. Te również mają swój termin przydatności nawet po zamrożeniu. Przechowywane zbyt długo mogą stracić swoje właściwości zdrowotne, a nawet zaszkodzić. Dowiedz się przez jaki czas można bezpiecznie przechowywać ryby.

Jak długo ryby mogą znajdować się w zamrażarce?

Mrożenie żywności to świetny sposób na zahamowanie procesu rozmnażania się bakterii. Dzięki zamrożeniu można znacząco wydłużyć termin przydatności do spożycia. Nawet jednak w tym przypadku żywność nie może być przechowywana w nieskończoność w lodówce. Czas, przez który ryby mogą być zamrożone zależy od konkretnego gatunku, ale także wcześniejsze obróbki termicznej. Zasadniczo przyjmuje się, że im bardziej tłusta ryba tym krócej może znajdować się w zamrażarce. Takie gatunki jak łosoś, makrela, tuńczyk czy śledzie mogą być zamrożone przez maksymalnie 2 miesiące. Jeżeli zaś chodzi o chude gatunki ryb jak dorsz, morszczuk, mintaj, krewetki czy sandacz to czas ten wydłuża się do maksymalnie 6 miesięcy.

Czas przechowywania zależy również od wcześniejszej obróbki. Ryby wcześniej gotowane można przechowywać przez maksymalnie 6 miesięcy. Jeżeli zaś chodzi o ryby wędzone to 2 miesiące powinny być maksymalnym czasem przechowywania. Ryby mrożone w Gdańsku dzięki zastosowaniu się do tych zaleceń zachowają swoje walory smakowe i właściwości zdrowotne.

Warto zwracać uwagę na czas mrożenia przy zakupach

Również kupując ryby warto zwracać uwagę na czas ich mrożenia. Zasadniczo im świeższe produkty tym lepiej i to właśnie po takie najlepiej sięgać. Gdańskie Wędzonki proponują szeroki wybór ryb, które nie są mrożone przez długi czas. Ma to na celu zagwarantowanie ich najlepszego smaku. Kupione ryby dzięki temu świetnie sprawdzą się na stole i można będzie bardzo komfortowo je spożyć.