O czym pamiętać, wybierając parapety zewnętrzne?

okno z różowym kwiatkiem

Wybór odpowiednich parapetów zewnętrznych jest niezwykle ważny, ponieważ od nich zależy wygląd i funkcjonalność naszego domu. Zastosowanie odpowiedniego materiału i konstrukcji może znacznie wpłynąć na wydajność energetyczną budynku oraz na jego estetykę. W tym artykule przedstawiamy trzy kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru parapetów na elewację.

Materiał parapetów – wytrzymałość i estetyka

Pierwszym czynnikiem, jaki powinien być brany pod uwagę przy wyborze parapetów zewnętrznych, jest materiał, z którego są wykonane. Najpopularniejsze materiały to aluminium, stal nierdzewna, kamień naturalny (np. granit) oraz PCV. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się innymi właściwościami – aluminium jest lekkie, ale jednocześnie bardzo trwałe i odporne na korozję. Stal nierdzewna to materiał o doskonałej wytrzymałości mechanicznej oraz odporności na korozję, ale też wyższej cenie. Kamień naturalny prezentuje się estetycznie i jest wyjątkowo trwały, choć cięższy niż inne materiały. PCV to ekonomiczne rozwiązanie, ale może być mniej trwałe przy długotrwałym działaniu promieniowania słonecznego.

Konstrukcja parapetu – właściwe docieplenie budynku

Parapety zewnętrzne pełnią również ważną funkcję w utrzymaniu właściwego docieplenia budynku. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na sposób montażu oraz konstrukcję parapetu. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną, szczelność i odprowadzenie wody deszczowej. Dobrze zaprojektowany parapet powinien mieć przemyślane rozwiązania, takie jak ukryte kanały odprowadzające wodę czy specjalne profile, które chronią przed utratą ciepła. Warto również zwracać uwagę na grubość materiału – im grubszy, tym lepsza izolacja termiczna.

Wygląd – dostosowanie do stylu elewacji

Poza funkcjonalnością parapetów zewnętrznych, ich wygląd ma ogromne znaczenie dla estetyki całego domu. Warto zatem dobrze przemyśleć rodzaj materiału oraz kolorystykę, aby dopasować je do stylu elewacji i reszty elementów architektonicznych. Wybierając parapety aluminiowe czy stalowe, mamy szeroką gamę kolorów do wyboru, dzięki technologii proszkowania. Kamienne parapety można polerować lub szlifować, dzięki czemu uzyskamy różnorodne efekty wykończenia. PCV dostępne jest głównie w kolorze białym, choć można je okleić specjalną folią w innym kolorze.