Młodzież coraz rzadziej uprawia sport

sport top

Jeszcze kilkanaście lat temu można było znacznie częściej zauważyć dzieci bawiące się na podwórku. Dziś, wraz z postępem technologii jest ich tam znacznie mniej. Częściej spędzają czas przed ekranami telefonów, telewizorów i monitorów. Więc też nie dziwi fakt, iż coraz mniej młodzieży uprawia sport. Dlaczego tak jest?

Technologia i internet

Dużą rolę a może i największą odgrywa tutaj rozwój technologii i internetu. Ludzie są istotami stadnymi i dla zdrowia psychicznego potrzebują kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jest to fakt naukowy. Kiedyś młodzież spotykała się podczas wspólnych zabaw czy aby uprawiać razem jakiś sport. W ten sposób spełniała swoją potrzebę socjalną.

Obecnie jednak jest inaczej. Nie potrzebujemy wychodzić z domu, aby spełniać potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem. Dzisiaj mamy media społecznościowe, portale internetowe, fora, czaty i wiele innych możliwości form kontaktu bez konieczności wyjścia z domu. Dzięki temu młode pokolenie rzadziej wychodzi z domu, a co za tym idzie, także nie uprawia sportu tak często, gdyż większość aktywności wykonuje się poza domem (do czego coraz mniej osób jest skłonnych).

Przyzwyczajenie do wygodnego życia

Z biegiem lat maleje także potrzeba ruchu. Kiedyś większość ludzi musiała być bardziej aktywna fizycznie. Dziś prawie każdy ma swój własny samochód, którym może wszędzie wygodnie podjechać. Młodzież staje się wygodna. Nie czuje potrzeby realizowania się w sporcie. Wolą obstawiać zakłady bukmacherskie online, zamiast biegać za piłką na boisku. Wraz z rozwojem technologii nasze życie staje się łatwiejsze, prostsze i nie dziwi to, iż ludzie także stają się mniej skłonni do ruchu.

Potrzeba rywalizacji

Z pewnością młodzi mężczyźni mają potrzebę zdrowej rywalizacji między sobą. Kiedyś była ona głównie realizowana poprzez sport. Dzisiaj jednak można to robić w inny sposób. Wystarczy komputer i odpowiednia gra, w której rywalizuje się z innymi graczami. Możliwe więc, że i to ma spory wpływ na to, iż coraz mniej młodzieży łapie się za sport. Chociaż i to nie do końca jest prawdą! Przecież powstał teraz sport elektroniczny, czyli „e-sport”!