Kredyt we frankach szwajcarskich

Old women's hands put money in the piggy Bank, the concept of retirement, savings.

Obecnie kredyty walutowe udzielane są jedynie osobom które zarabiają walucie kredytu. Aby z niego skorzystać i należy zarabiać stały dochód w walucie kredytu. Obostrzenia te zostały wprowadzone ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu udzielono sposób masowy kredytów walutowych co doprowadziło wiele osób do skraju bankructwa.

Definicja kredytu walutowego

Według definicji kredyt to zobowiązanie, którego bank zgadza się udzielić kredytobiorcy na określonych warunkach. Warunki te określone są w umowie kredytowej. W umowie kredytowej znajduje się dokładna kwota kredytu, ilość rat a także cel na jaki kredytobiorca zobowiązuje się przeznaczyć pieniądze. 

Kredyty dewizowe, czyli inaczej kredyty walutowe udzielane są w innej niż ta która obowiązuje w danym kraju. W Polsce kredyty walutowe mogą udzielane być w walutach takich jak:

  • dolar amerykański
  • funt brytyjski
  • frank szwajcarski
  • euro

Kto może obecnie ubiegać się o kredyt walutowy?

Obecnie o kredyt walutowy mogą ubiegać się jedynie osoby które posiadają trwały dochód w walucie kredytu. Oznacza to że jeżeli ktoś ubiega się o kredyt we franku szwajcarskim musi zarabiać we franku szwajcarskim. Zapisy te zostały wprowadzone gdyż w ubiegłych latach masowo udzielanych kredytów we frankach szwajcarskich co doprowadziło do poważnych kłopotów finansowych wielu ludzi. 

Dodatkowo należy pamiętać że bardzo mała liczba banku w udziela kredyty walutowe. Osoby które zarabiają w walucie kredytu zmniejszają ryzyko związane z przewalutowaniem. 

Jakie dokumenty należy złożyć ubiegając się o kredyt?

Aby starać się o kredyt należy złożyć wniosek. Do wniosku kredytowego należy dołączyć aktualny dokument potwierdzający twoją tożsamość czyli dowód osobisty bądź paszport. A także umowę o pracę za granicą lub Kontrakt który musi wynosić co najmniej sześć miesięcy. Jeżeli jest to konieczne należy przedłożyć również pozwolenie na pobyt stały za granicą oraz pozwolenie na pracę za granicą. 

Dodatkowo należy przedstawić wyciągi z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy. Potwierdzenie o dochodach a także zeznanie podatkowe z ubiegłego roku. 

Masowy udzielanie kredytów we frankach szwajcarskich

Do dziś bardzo wiele osób odczuwa skutki udzielania w sposób masowy kredytów we frankach szwajcarskich. Banki w latach 2005 – 2008 masowo udzielały kredytów walutowych. Obecnie wiemy że bardzo często w umowach kredytowych stosowane niedozwolone klauzulę. 

Dziś jest to podstawą do wszczęcia postępowania i próby odzyskania swoich pieniędzy na drodze sądowej. Należy pamiętać że wiele osób do tej pory posiada ogromne kłopoty finansowe poprzez zobowiązanie we frankach szwajcarskich.

Frankowicze dziś

Obecnie coraz więcej osób decyduje się aby wejść na drogę sądową i tam dochodzić swoich praw. Najlepsze Kancelaria w Polsce udostępnia darmowe narzędzie jakim jest kalkulator frankowy. Pozwala to wyliczyć orientacyjną kwotę o jaką można ubiegać się w przypadku wygrania procesu sądowego. 

Aby skorzystać z tego darmowego narzędzia niezbędne jest podanie danych takich jak nazwa banku, kwota kredytu, czy  okres kredytowania. Pamiętaj jednak że to jedynie orientacyjna kwota. Na dokładną analizę umowy kredytowej umów się ze specjalistą. Pewnik który specjalizuje się w tym temacie pomoże ci przeanalizować tą umowę kredytową w sposób bardzo Dokładny, a dodatkowo zaproponuje ci najkorzystniejsze rozwiązania dostosowane do twoich potrzeb. Jeżeli będziesz chciał możesz podpisać niezbędne dokumenty aby Prawnik reprezentował cię w negocjacjach z bankiem lub przed sądem.