Koszula – nieśmiertelny wyznacznik elegancji?

Koszula - nieśmiertelny wyznacznik elegancji?

Choć bycie eleganckim oznacza zdecydowanie więcej niż odpowiedni wygląd – to właśnie od niego często zaczyna się budowanie naszej opinii o drugim człowieku. Zainteresowanie kwestią ubioru już dawno przestało być postrzegane jako wyłączna domena kobiet. Dziś także mężczyźni mogą bez ograniczeń bawić się modą. Ale czy bezkarnie? Co zrobić by w gąszczu trendów odnaleźć nieprzemijającą klasę i wypracować swój własny styl?

Wiele dobrych rzeczy przychodzi do nas z czasem. Jednak czy elegancja musi być jedną z nich? Choć to bez wątpienia pojęcie, które moglibyśmy wcielić w poczet dóbr luksusowych warto zaznaczyć, że tak jak wiele innych – ono również – uległo demokratyzacji. Dziś bycie mężczyzną określanym mianem eleganckiego wydaje się prostsze niż kiedykolwiek. Do dyspozycji mamy przecież niezliczone sprzęty oraz źródła wiedzy, które ułatwiają osiągnięcie tego zadania. Jak się okazuje, Internet inspiruje Polaków bardziej niż np. telewizja. Z różnych źródeł inspiracji modowych w sieci korzysta aż 85% osób zainteresowanych modą[1].

– Żeby nasz wygląd określano mianem eleganckiego musi spełniać kilka niezmiennych wymagań. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia schludność. W ramach tego pojęcia mieszczą się nie tylko czyste buty i nienaganna fryzura. To także zawsze zadbane dłonie i wyprasowane ubrania. Cóż są warte nasze drogie i modne rzeczy, jeśli nie zadbamy o ich odpowiednią prezencję? Zasłanianie się przez panów brakiem czasu czy nienabyciem umiejętności obsługi żelazka, w czasach kiedy koszulę w kilka minut wygładzić może za nas np. stacja pary, jest co najmniej niepoważne – tłumaczy jeden ze specjalistów od męskiego stylu, Kamil Pawelski – znany w polskiej blogosferze jako Ekskluzywny Menel.

Od T-shirtu do koszuli

Transformacja stylu wydaje się nieuniknionym etapem w życiu każdego mężczyzny. Prezentowanie się w sposób dojrzały może okazać się środkiem do osiągania nie tylko zawodowych celów. Jak się okazuje, aż 80 proc. Polaków uznaje wygląd za ważny[2]. Zgodnie z zasadą „jak cię widzą tak cię piszą” i znaną prawdą, że „dobre pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz” – warto zastanowić się jak wypracować u siebie niewymuszony, autentyczny dobry gust i jak pielęgnować w sobie modowe nawyki przez następne lata. Jeżeli chcesz pretendować do miana eleganckiego mężczyzny musisz uzupełnić swoją szafę o kilka podstawowych rzeczy. Najważniejszą z nich są bez wątpienia koszule.

Od czego zacząć?

1. Zacznij od „must-have’ów”

Koszule stanowią podstawę zarówno casualowych jak i biznesowych stylizacji. – Koszula jest tą częścią garderoby, która zawsze działa bardziej in plus niż in minus. Stąd też warto jest ich mieć kilka. W mojej ocenie minimum to trzy koszule. Jedna klasyczna – biała, którą łączymy z garniturem. Dobrym wyborem jest także błękitna – również elegancka oraz koszula jeansowa – od lat jest na czasie i myślę, że tak pozostanie – podpowiada Ekskluzywny Menel.

2. Postaw na jakość i klasykę

To dla nas bufor bezpieczeństwa, jeśli po modowym gruncie nadal stąpamy dość niepewnie. – Myślę, że najlepszym pierwszym krokiem jest pochylenie nad klasyką. Ona zawsze będzie na czasie. A jednocześnie będzie dobrym początkiem do tworzenia własnego stylu. Do must-have’ów dodałbym np. koszulę…różową! I sukcesywnie starałbym się otwierać na nowe kroje i wzory, nie zapominając o wysokiej jakości materiałach – radzi Kamil Pawelski.

3. Dbaj o swoje ubrania

Skompletowanie odpowiedniej garderoby to dopiero początek sukcesu. Jeśli już zainwestowaliśmy w rzeczy dobrej jakości, musimy pamiętać, że dobre materiały wymagają tak samo dobrej pielęgnacji. Choć dbanie o ubrania nie należy do ulubionych zajęć mężczyzn – technologia wychodzi im naprzeciw. – Moim odkryciem jest stacja pary, która umożliwia szybkie i wyjątkowo proste prasowanie, także na wieszaku. Intensywny strumień pary bardzo dobrze wygładza każde zagniecenie, bez tworzenia kłopotliwych zaprasowań – dodaje Ekskluzywny Menel. Warto tu zwrócić uwagę na markę Electrolux, której produkty nastawione są na oszczędność czasu swoich użytkowników. Jednym z takich urządzeń jest np. stacja parowa Electrolux EDBS3350, która bez trudu zadba o odpowiednią prezencję nawet kłopotliwej, delikatnej tkaniny. W trosce o takie materiały powstała także suszarka do ubrań DelicatCare™, która błyskawicznie wysuszy nasz outfit nawet tuż przed wyjściem do pracy.

4. Nieustannie zgłębiaj temat

Poszerzaj swoją wiedzę i nie bój się szukać – na szczęście jest to coraz prostsze! – Nareszcie mamy w Polsce sytuację, w której zaczynamy o modzie męskiej mówić głośniej i pewniej. Moda męska jest w końcu popularyzowana i zaczyna być burzony stereotyp zadbanego mężczyzny jako narcyza. W końcu widać, że Polacy coraz większą uwagę przykładają do wygody i stylu, więc kluczowe będzie skoncentrowanie się na projektowaniu dopasowanym do odbiorcy, a nie podążającym za trendami lub będącym próbą wyrażenia się przez projektantów – podsumowuje Ekskluzywny Menel.

Choć koszula to dopiero pierwszy krok do świata elegancji, bez niego trudno będzie o podjęcie następnych. Poszukiwanie własnego stylu może okazać się długim procesem, jednak jeżeli odpowiednio się do niego przygotujemy, sukces może przyjść do nas szybciej niż się spodziewaliśmy.


[1] Badanie „Polska strojna 2016. Trendy w zachowaniach zakupowych Polaków”

[2] j.w.