Karty coachingowe – czym są?

Coaching to jedna z najpopularniejszych metod rozwoju osobistego. Z roku na rok z pomocy profesjonalnych coachów korzysta coraz więcej osób. Jest to naprawdę potrzebna profesja i takie rozmowy z profesjonalistą mogą naprawdę bardzo pomóc. Coach w swojej pracy korzysta z wielu różnych pomocy. Jedną z nich są specjalne karty. Warto wiedzieć czym one są i w jaki sposób można z nich korzystać.

Czym są karty coachingowe?

Karty coachingowe to jedne z popularniejszych narzędzi stosowanych przez coachów. Są to charakterystyczne karty, które przedstawiają bardzo różne sceny zarówno z życia zawodowego jak i osobistego. Sprawdzają się one bardzo dobrze podczas sesji terapeutycznych i trenerskich.

Na rynku dostępne są różnego typu zestawy kart. Coach pracując ze swoimi klientami i towarzysząc im podczas realizowania różnych celów potrafi dobrać najlepsze rozwiązania. Karty bardzo dobrze nadają się do lepszego rozumienia aktualnej rzeczywistości swoich klientów i motywowania ich do dalszego rozwoju.

Różna rodzaje kart coachingowych

Jak już wspomniano wcześniej, na rynku dostępne są różne zestawy kart coachingowych. Wyróżnić można np. zestaw Points od You. Karty te prezentują się naprawdę pięknie i zachwycająco. Wybrać można jeden spośród trzech zestawów, takich jak: Punctum, Faces lub Coaching Games.

Kolejną możliwością są karty Zwrotnica, których autorem jest Anna Łozy – Dzidowska. W tym wypadku oferowane jest dużo więcej zestawów. Karty te wyróżniają się bardzo inspirującymi i czasem zaskakującymi ilustracjami dostępnymi w bardzo dobrej cenie.

Bardzo ciekawy jest zestaw „Zmień Perspektywę”. Nadaje się on bardzo dobrze w przypadku pracy z grupami i większymi zespołami. Karty są dość duże. W jednym zestawie znajduje się 40 zdjęć, 10 pytań, a także 30 cytatów. Dostępne jest także kilkanaście gotowych scenariuszy przydatnych podczas pracy.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są karty coaching add… ing. Jest to bardzo ciekawa i duża talia licząca aż 150 kart, dzięki czemu sprawdzają się one bardzo dobrze podczas pracy w większych grupach.

Drzwi do Ja, to niezwykle interesujące karty, które przedstawiają różne drzwi oraz bramy, które symbolizują początek, zmiany itd. Pozwalają one na nieskończoną możliwość skojarzeń. Zestaw liczy 75 kart, a także instrukcję.

Propozycje ćwiczeń przy wykorzystaniu kart coachingowych

Karty coachingowe można używać na kilka sposobów. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie kart do budowania zespołu poprzez uświadomienie sobie najmocniejszych stron, a także cech, które wyróżniają grupę na tle innych. W tym celu w pierwszej kolejności należy poprosić członków zespołu, aby spośród prezentowanej talii wybrali kartę, która jest symbolem grupy, a także tę która opisuje słabszą stronę zespołu. Ostatnią kartą jaką trzeba wybrać są ilustracje symbolizujące największą siłę grupy.

W dalszej części zabawy, każdy z uczestników ma za zadanie wybrać kartę, która symbolizuje to co dana osoba wnosi do zespołu, a także drugą – symbolizującą jej słabszą stronę. W następnym ruchu osoba, która siedzi po prawej stronie ma za zadanie wybrać karty, które nawiązują do mocnych stron sąsiada i wyjaśnić co dokładnie dana osoba może wnieść w ten sposób do zespołu.

Karty coachingowe to bardzo ciekawe i przydatne narzędzia, z których trenerzy chętnie korzystają zarówno podczas ćwiczeń indywidualnych jak i grupowych. Można wybrać jedną spośród wielu talii dostępnych na rynku i przy ich pomocy prowadzić różne formy ćwiczeń i zabaw zależnie od celu spotkania.