Jakie zabiegi można wykonać w lecznicy weterynaryjnej?

Odpowiednie i kompleksowe opieka nad naszymi pupilami to kluczowy element dbania o ich zdrowie, samopoczucie oraz długowieczność. Lecznicę weterynaryjną można wyobrażać sobie jako odpowiednik naszego szpitala dla zwierząt. Podobnie jak u ludzi, również zwierzaki potrzebują specjalistycznych zabiegów medycznych oraz regularnych wizyt kontrolnych. W dzisiejszym artykule przedstawimy szeroki zakres usług, jakie można wykonać w lecznicy weterynaryjnej, dzięki czemu będziemy mogli zapewnić swoim pociechom najlepszą opiekę.

Leczenie i diagnostyka chorób

Podstawową funkcją lecznicy weterynaryjnej jest diagnozowanie oraz leczenie różnorodnych schorzeń występujących u zwierząt. W ramach tej opieki zwierzęta mogą przejść badania laboratoryjne, radiologiczne czy ultrasonograficzne. Ponadto weterynarze mają możliwość przeprowadzenia badań endoskopowych, elektrokardiograficznych (EKG) oraz tomografii komputerowej (TK), co pozwala na jeszcze lepsze zrozumienie problemów zdrowotnych naszych pupili.

Chirurgia i anestezjologia

W przypadku niektórych schorzeń konieczne może okazać się przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych. Lecznicę weterynaryjna powinna być wyposażona w nowoczesne sale operacyjne, które pozwalają na przeprowadzenie zabiegów takich jak kastracja, sterylizacja, usuwanie guzów, operacje ortopedyczne czy zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej.

Ważną dziedziną medycyny weterynaryjnej jest anestezjologia. W lecznicy weterynaryjnej stosuje się różne metody znieczulenia zwierząt, od miejscowego po ogólne. Przygotowanie właściwego planu znieczulenia i odpowiednie monitorowanie pacjenta podczas zabiegu to istotny element opieki weterynaryjnej.

Stomatologia

Dbając o zdrowie naszych pupili, nie możemy zapominać o ich jamie ustnej. W lecznicach weterynaryjnych przeprowadza się zarówno kontrolne badania zębów i jamy ustnej, jak i kompleksowe zabiegi stomatologiczne. Usługi te obejmują m.in. usuwanie kamienia nazębnego, leczenie próchnicy oraz ekstrakcję zębów.

Dermatologia

Zwierzęta również mogą zmagać się z problemami skórnymi. W lecznicach weterynaryjnych oferowane są usługi dermatologiczne, takie jak diagnostyka oraz leczenie alergii pokarmowych i atopowych, chorób pasożytniczych czy autoimmunologicznych.

Jedną z polecanych lecznic weterynaryjnych, jest Alta-Vet.