Jak działa granitor?

granita

Granitor to urządzenie, które zdobyło ogromną popularność w sezonie letnim, szczególnie w Polsce, gdzie upalne dni sprzyjają spożywaniu orzeźwiających napojów. Urządzenie do granity pozwala na szybkie i łatwe przygotowanie tego pysznego deseru na bazie lodów, który zaspokaja zarówno pragnienie, jak i zachciankę na coś słodkiego. W tym artykule dowiesz się, jak działa granitor oraz jaką rolę odgrywa on w przygotowywaniu tego popularnego przysmaku.

Podstawowe zasady działania granitora

Jednym z kluczowych elementów granitora jest jego zbiornik na ciecz, który pełni funkcję chłodząco-mieszającą. W zbiorniku tym umieszcza się specjalny roztwór cukrowy, który po dodaniu odpowiedniej ilości wody zamienia się w smakową mieszankę. Do tego dochodzi następnie element chłodzący – najczęściej jest nim czynnik chłodniczy o niskiej temperaturze wrzenia. Mieszanka ta zostaje następnie poddana działaniu specjalnej przeciwmroźnej mieszadły, która równocześnie chłodzi i miesza zawartość zbiornika.

Chłodzenie i krystalizacja mieszanki

Następnym etapem pracy urządzenia do granity jest kontrolowane chłodzenie mieszanki cukrowej. W miarę obniżania temperatury mieszanka zaczyna krystalizować, tworząc charakterystyczną konsystencję granitu. Ważne jest, aby urządzenie utrzymywało odpowiednią temperaturę, gdyż zbyt niska może doprowadzić do zamrożenia całego napoju, natomiast zbyt wysoka nie pozwoli na osiągnięcie pożądanej struktury. Kontrolowanie tego procesu umożliwia wytworzenie granitu o różnych stopniach gęstości, zależnych od preferencji klienta.

Wydawanie gotowego produktu

Podczas gdy mieszanka krystalizuje się wewnątrz granitora, jednym z istotnych aspektów jest także sposób jej podawania. W tym celu urządzenie wyposażone jest w specjalny dozownik z zaworem, dzięki któremu można precyzyjnie kontrolować ilość podawanego produktu. W zależności od modelu, granitor może posiadać również dodatkowe funkcje takie jak możliwość regulacji konsystencji granitu czy funkcja „stand-by”, która utrzymuje mieszankę w gotowości do podania przez dłuższy czas.