Gorset ortopedyczny – jakie daje efekty działania?

gorset

Gorset ortopedyczny znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy pojawia się chęć zatrzymania rozwoju wad postawy. Pozwala na równomierne rozłożenie sił oddziałujących na kręgosłup.

W jaki sposób gorset ortopedyczny oddziałuje na kręgosłup?

Gorset ortopedyczny może mieć działanie czynne lub bierne. W przypadku korekcji czynnej efektem pożądanym jest przywrócenie prawidłowej struktury mięśniowej i przeciwdziałanie dalszemu skrzywieniu. Jeżeli chodzi o korekcję bierną to ogranicza ona przesuwanie się tkanek poprzez ograniczenie nieprawidłowego ustawienia kręgów.

W przypadku każdego skrzywienia kręgosłupa niezbędne jest inne postępowanie. Gdy występuje skolioza, niezbędny jest gorset cheneau, który pomaga przy piersiowych oraz lędźwiowych skrzywieniach kręgosłupa. Jest on przygotowywany indywidualnie dla każdego pacjenta, ponieważ tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie zadowalających rezultatów.

Jakich efektów można spodziewać się nosząc gorset ortopedyczny?

Gorset ortopedyczny systematycznie i sumiennie używany faktycznie prostuje kręgosłup i niweluje występujące w jego obrębie bóle. Można pozbyć się asymetrii sylwetki, zmniejszyć szkodliwy wpływ grawitacji, a także nieco odciążyć kręgosłup. Najlepsze efekty oczywiście przynosi noszenie gorsetu w młodym wieku, ale w każdym można zadbać o swoje zdrowie.

Specyficznym rodzajem gorsetu ortopedycznego jest gorset cheneau, który umożliwia skuteczne korygowanie deformacji kręgosłupa w obrębie piersiowym oraz lędźwiowym, gdy pojawia się wychylenie ciała powyżej 20 cm. Określane jest to jako skolioza. Leczenie z udziałem tego gorsetu przynosi bardzo dobre efekty, jeżeli tylko pacjent stosuje się do zaleceń fizjoterapeuty.

W jakich dodatkowych dolegliwościach może pomóc gorset ortopedyczny?

Gorsety ortopedyczne przystosowane są do wielu schorzeń związanych z kręgosłupem. Jego rodzajów jest naprawdę bardzo dużo. Można je nosić, gdy pojawia się przepuklina oponowo-rdzeniowa, porażenie dziecięce, rdzeniowy zanik mięśni. Dobierane w sposób indywidualny niwelują naciski, bóle oraz inne dolegliwości.

Sumienne noszenie gorsetu ortopedycznego przynosi bardzo dobre rezultaty. Warto stosować się do zaleceń.