Elewacje – jakie są ich dostępne rodzaje?

rodzaje elewacji

Elewacje to istotny element każdego budynku. Oprócz funkcji ochronnych i izolacyjnych, pełnią również istotną rolę estetyczną. Wybór odpowiedniego rodzaju elewacji ma wpływ nie tylko na wygląd budynku, ale także na jego trwałość i efektywność energetyczną. W poniższym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom elewacji dostępnym na rynku.

Elewacje z cegły

Jednym z najpopularniejszych rodzajów elewacji, które spotykamy na ulicach miast, są elewacje wykonane z cegły. Cegła jest materiałem tradycyjnym i trwałym, co sprawia, że elewacje ceglane cieszą się dużym uznaniem. Dostępne są różne rodzaje cegieł, takie jak pełne cegły, dziurawki, klinkierowe czy ceramiczne, co pozwala na osiągnięcie różnorodnych efektów wizualnych. Elewacje w Poznaniu stworzone z cegły są odporne na warunki atmosferyczne, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem, zwłaszcza w zmiennych klimatach.

Elewacje zewnętrzne z kamienia

Kolejnym popularnym rodzajem elewacji są elewacje zewnętrzne z kamienia. Kamień naturalny, taki jak granit, piaskowiec czy wapień, nadaje budynkowi wyjątkowy, elegancki charakter. Kamień naturalny pasuje zarówno do nowoczesnych budynków, jak i do tych o klasycznym designie. Kamienne elewacje doskonale współgrają z otoczeniem i krajobrazem, tworząc harmonijny widok. Są one także wyjątkowo trwałe, odporne na działanie czasu i w zależności od rodzaju kamienia mogą być gładkie lub pełne nieregularności. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie naturalne materiały i wyjątkową estetykę.

Elewacje z panelem fasadowym

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są elewacje z panelem fasadowym. Panele fasadowe wykonane są z różnych materiałów, takich jak aluminium, drewno kompozytowe czy tworzywa sztuczne. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów, co pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów estetycznych. Elewacje z panelem fasadowym charakteryzują się lekkością, a także łatwością montażu. Są również odporne na warunki atmosferyczne, co sprawia, że są niezwykle trwałym rozwiązaniem.