Ekspresy do kawy — co wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

kawa

Ekspres do kawy to nie tylko ułatwienie w trakcie przygotowywania kawy, to także szansa na dopracowanie napoju w każdym detalu. Jeśli szukasz urządzenia, które zmieli ziarna kawy tuż przed zaparzeniem i spieni mleko dokładnie tak, jak w najlepszych kawiarniach — sprawdź czym się kierować przed dokonaniem zakupu.

Jaki ekspres do kawy wybrać w miejscu pracy?

Dla wielu osób dzień rozpoczęty bez filiżanki dobrej kawy jest dniem straconym. Kawa może też podnosić morale w takcie pracy — niezależnie od tego, czy jest to home office, czy firma ze wspólnym pokojem socjalnym. Ekspresy do kawy w Poznaniu są różne, od standardowych modeli, po bardziej zaawansowane. Niektóre z nich robią kawę do dwóch szklanek jednocześnie, co znacznie usprawnia proces przygotowywania kawy w przerwie od pracy.

Wybierając ekspres do kawy dla swojej firmy, warto sprawdzić parametry urządzeń przed zakupem. Ciśnienie generowane przez urządzenie, rodzaj i wytrzymałość młynka wpływają na możliwości eksploatacyjne. Z kolei sposób zaparzania kaw w ekspresie oraz ilość filiżanek możliwych do przygotowania w trakcie jednego cyklu wskażą jasno, czy dany model jest wystarczająco wydajny na potrzeby danego biura.

Na jaki ekspres do kawy warto się zdecydować?

Możliwości jest kilka. Ekspres Jura w Poznaniu jest jednym z najpopularniejszych w okolicy. Posiada bardzo funkcjonalne menu i intuicyjny w obsłudze front, co znacznie usprawnia proces przygotowywania kawy. Liczne akcesoria do ekspresów tej samej firmy, które można dokupić, pozwalają na profesjonalne przygotowanie kawy, niczym z najlepszej kawiarni. Stosowanie chłodziarki i spieniarki do mleka pomaga uzyskać perfekcyjną, sprężystą piankę na każdej kawie.

Co jeszcze jest niezbędne przy ekspresie do kawy?

Wzmożona eksploatacja ekspresu do kawy przez większe grono osób wymaga regularnego wymieniania filtrów, a także odkamieniania i czyszczenia różnych elementów. Te zabiegi pomagają zadbać o porządek i higienę stanowiska. Wpływają też korzystnie na smak przygotowanej kawy.