Duży wózek widłowy na gabarytowe ładunki – jak jest zbudowany i kiedy ma zastosowanie?

wozek widlowy

Duży wózek widłowy do ładunków ponadgabarytowych, często nazywany wózkiem widłowym dużego udźwigu, jest przeznaczony do obsługi wyjątkowo dużych i ciężkich ładunków lub sprzętu. Czym charakteryzują się takie wózki widłowe? Jakie mają one zastosowanie?

Budowa dużych wózków widłowych do ładunków ponadgabarytowych

W porównaniu do standardowych wózków widłowych wózki duże różnią się swoją budową. Jak jest zbudowany duży wózek widłowy?

Rama i podwozie

Duże wózki widłowe są zbudowane z wytrzymałych ram i podwozi, aby zapewnić niezbędną maksymalną odporność konstrukcyjną. Ramy te zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać zwiększoną masę i wymiary ładunków ponadgabarytowych.

Silnik

Takie wózki są wyposażone w mocne silniki, często wysokoprężne silniki diesla, zapewniające wysoki moment obrotowy i udźwig wymagany do przenoszenia ciężkich ładunków.

Widły

Widły używane w dużych wózkach widłowych są dłuższe i grubsze niż w standardowych wózkach widłowych. Można je również regulować na szerokość, aby dostosować się do różnych rozmiarów ładunku.

Maszt i wysięgnik

W zależności od rodzaju ładunków ponadgabarytowych duży wózek widłowy P.U.H. WIDLAK  – https://www.widlak-serwis.pl/menu/wynajem-wozkow-widlowych/duzy-wozek-widlowy-wynajem.html może być wyposażony w maszt teleskopowy lub wysięgnik. Dzięki temu mogą osiągać większe wysokości i pracować również w poziomie.

Przeciwwaga

Aby zachować stabilność podczas podnoszenia ciężkich i ponadgabarytowych ładunków, duże wózki widłowe są często wyposażane w dodatkowe przeciwwagi. Obciążniki te można regulować, aby zrównoważyć ładunek i zapobiec przewróceniu się maszyny.

Opony

Opony w dużych wózkach widłowych są wytrzymałe i zaprojektowane do pracy w nierównym terenie, aby zapewnić wózkowi widłowemu poruszanie się w różnych miejscach.

Funkcje bezpieczeństwa

Duże wózki widłowe są wyposażone w funkcje bezpieczeństwa, takie jak systemy monitorowania ładunku, alarmy, aby zapewnić bezpieczną pracę, szczególnie w przypadku ładunków ponadgabarytowych.

Kiedy używane są duże wózki widłowe do ładunków ponadgabarytowych?

Duże wózki widłowe do ładunków ponadgabarytowych są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, między innymi służą:

  • do przenoszenia i pozycjonowania ciężkich materiałów i sprzętu budowlanego, takich jak belki stalowe, bloki betonowe i maszyny
  • do przenoszenia ponadgabarytowych i ciężkich komponentów używanych do produkcji
  • do przenoszenia ponadgabarytowych palet
  • do załadunku i rozładunku ładunków ponadgabarytowych ze statków oraz transportu ich na terenie terminalu
  • do przenoszenia dużych bel siana, sprzętu rolniczego
  • do transportu ponadgabarytowego sprzętu i rur w miejscach wierceń i rafineriach

Wózki do ładunków ponadgabarytowych wykorzystywane są zatem w różnych celach, by łatwiej obsługiwać duże ładunki.