Dlaczego długotrwały stres jest szkodliwy?

wplyw stresu na organizm

Silny i co najważniejsze długotrwały stres jest zdecydowanie bardzo negatywnym stanem dla naszego organizmu i może niestety powodować duże problemy zdrowotne, kłopoty fizyczne, jak również psychiczne. Unikanie stresu jest bardzo ważne, w przypadku jego wystąpienia należy podjąć jak największe działania, aby móc normalnie funkcjonować. To przełoży się na większy komfort życia. Dlaczego stres jest niebezpieczny?

Żyjemy w bardzo trudnych czasach i niestety coraz to częściej jesteśmy narażeni na bardzo duży, silny i co najważniejsze długo występujący stres, który nie dość, że mocno utrudnia życie to sprawia, że tracimy zdrowie, jesteśmy niespokojni, źle śpimy, nieregularnie się odżywiamy. Dla naszego organizm, który często przyzwyczajony jest to normalnego i spokojnego funkcjonowania to bardzo duży szok.

Stres, który występuje przez cały czas dla naszego organizmu jest sytuacją patologiczną i zdecydowanie nie powinniśmy do takiej sytuacji dopuszczać.

Co to jest stres?

Najprościej rzecz ujmując stres jest fizyczną oraz psychiczną reakcją organizmu na pewnego rodzaju wydarzenie, z reguły mające negatywny charakter. W zależności od naszego charakteru, jak również sytuacji, stres może działać na nas motywująco, jak również deprymująco, zniechęcająco.

Dlaczego długotrwały stres jest szkodliwy?

Faktycznie stres, który utrzymuje się bardzo długo, od razu negatywnie przełoży się od razu na wszystkie aspekty naszego życia, zarówno na aspekt fizyczny (gdyż będziemy odczuwać zmęczenie, będziemy się źle czuć, możemy cierpieć na dolegliwości żołądkowe, jak również na aspekty psychiczne (będziemy mogli być zdołowani, nie mieć chęci do działania, być w bardzo złym nastroju).

Długotrwały stres to również zepsucie relacji rodzinnych, relacji towarzyskich, często występują również różnego rodzaju problemy finansowe, problemy w pracy.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że złe samopoczucie może nas po prostu paraliżować, jak również odbierać możliwość działania, podejmowania po prostu racjonalnych decyzji.

Jak walczyć ze stresem?

Przede wszystkim powinniśmy dążyć do tego, aby w maksymalnym stopniu nie dopuszczać do powstawania sytuacji stresowych. Jeżeli się to nam uda, osiągniemy bardzo duży sukces. Ważne jest jasne określenie sytuacji, w których mamy problemy i które powodują u nas silny stres, a następnie znalezienie odpowiednich rozwiązań, które pozwolą na rozwiązywanie problemów.

Dobrym i ciekawym rozwiązaniem są również konsultacje z psychologami.