Czym się kierować przy wyborze okapu przemysłowego?

okap przemyslowy

Okap przemysłowy to kluczowe urządzenie w każdej profesjonalnej kuchni czy zakładzie produkcyjnym, które zajmuje się obróbką żywności. Jego zadaniem jest nie tylko usprawnienie procesów kulinarnych, ale także dbanie o higienę oraz zdrowie pracowników. Właściwy wybór okapu to jedno z kluczowych zadań podczas projektowania i urządzania przestrzeni gastronomicznej. W artykule przedstawiamy charakterystykę okapów przemysłowych i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Charakterystyka okapów przemysłowych

Okapy przemysłowe wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są odporne na korozję, wysoką temperaturę oraz wilgoć. Dodatkowo są łatwe do utrzymania w czystości i spełniają surowe normy higieniczne. Ponadto występują w różnych modelach oraz rozmiarach, aby możliwe było idealne dopasowanie do specyfiki danego zakładu oraz potrzeb użytkowników. Wyróżniamy między innymi okapy centralne, boczne, kratowe, czy z systemem filtracji powietrza. Wybór odpowiedniego rodzaju i modelu okapu przemysłowego jest kluczowy dla zapewnienia wysokiej jakości pracy oraz zgodności z obowiązującymi przepisami BHP.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu przemysłowego?

Pierwszym kryterium wyboru powinna być wielkość i rodzaj prowadzonej działalności oraz rodzaj obróbki żywności. Na tej podstawie należy dobrać odpowiedni model okapu, który spełni wszystkie niezbędne wymagania. Ważne jest również sprawdzenie jakości materiałów użytych do produkcji urządzenia – najlepszym wyborem są okapy wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wydajność okapu jest jego system filtracji powietrza. Warto zainwestować w okap z profesjonalnym systemem filtrowania, który skutecznie usunie nie tylko tłuste osady, ale również bakterie czy drobnoustroje. Wyznacznikiem jakości filtracji są certyfikaty i atesty spełniane przez dany model. Duże znaczenie ma również moc urządzenia – warto wybrać model np. z oferty firmy SIMAR o odpowiedniej mocy, która pozwoli na szybkie i efektywne oczyszczanie powietrza. Należy również zwrócić uwagę na system sterowania oraz energooszczędność okapu przemysłowego. Wybierając urządzenie z intuicyjnym sterowaniem oraz niskim zużyciem energii, możemy znacząco obniżyć koszty eksploatacji.