Czym są wyłączniki nadprądowe?

napradowe wlaczniki

Wyłącznik nadprądowy znaleźć możemy w każdym domu czy mieszkaniu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że go posiada. Czym jest to urządzenie i jak działa? Czy to niezbędny element w instalacji elektrycznej? Jakie jest jego główne zadanie?

Czym jest wyłącznik nadprądowy?

Instalacja elektryczna powinna być odpowiednio zaprojektowana, tak by działała bezpiecznie i była funkcjonalna. Dlatego też ważne jest, by została wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia, którymi jest wyłącznik nadprądowy. 

Wyłączniki nadprądowe, czyli wyłączniki nadmiarowo-prądowe, to jeden z elementów instalacji elektrycznej, który występuje we współczesnym budownictwie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mogło mieć z nimi do czynienia, ale pod inną nazwą – korka czy bezpiecznika. Wyłącznik nadprądowy zastępuje działanie bezpieczników topikowych. Do jego podstawowych zadań należy ochrona instalacji elektrycznej przed skutkami przeciążeń i zwarć. Do przeciążenia dochodzi zwykle w sytuacji, kiedy przez dany element przepływa prąd elektryczny o większej mocy zmianowej. Konsekwencją przeciążenia może być wystąpienie pożaru. Dlatego też włącznik nadprądowy pozwala chronić instalację przed zwarciem i przeciążeniem. 

Co można zabezpieczyć włącznikiem nadprądowym?

Włącznik nadprądowy ma chronić przed zwarciem i przeciążeniem. To jego główne zadanie. Dlatego też w nowoczesnym budownictwie jest uwzględniany w projekcie instalacji elektrycznej. Może być on również stosowany jako części do silników elektrycznych, chroniąc je przed przeciążeniem.

Jaka jest zasada działania włącznika nadprądowego? Bardzo prosta – przepuszcza prąd zmianowy, ale w momencie gdy pojawi się jego nadmiar, odcina energię. Jeśli jakieś urządzenie zostaje uszkodzone, wówczas generować może wywoływać napięcie, a to z kolei generuje stratę energii. Wówczas włącznik nadprądowy może ją odciąć, co uchroni instalację przed zwarciem i uszkodzeniem.

Wyłącznik, odłączając żyłę zasilającą, chroni nie tylko instalacje elektryczną, ale również sprzęt RTV i AGD, mniejsze urządzenie elektroniczne, a nawet urządzenie elektromagnetyczne.