Co można kupić w tartaku?

drewno tartak

Tartak to miejsce, które odgrywa kluczową rolę w przemyśle drzewnym. To tutaj surowe drewno jest przetwarzane i przekształcane w różnorodne produkty, które odnajdują zastosowanie w licznych dziedzinach życia. Zakres oferowanych produktów i ich różnorodność sprawiają, że tartaki stanowią istotne ogniwo w łańcuchu dostaw surowca drzewnego, dostarczając materiał niezbędny do budowy, wykończenia wnętrz czy produkcji mebli.

Czy w tartaku kupimy drewno konstrukcyjne i obrzynane ?

Głównym aspektów tartaku jest dostarczanie drewna konstrukcyjnego i obrzynanego. Dzięki przetwarzaniu surowego drewna na deski, belki, kształtowniki czy legary, tartaki dostarczają materiał budowlany niezbędny do wznoszenia konstrukcji. Te wyjątkowo wytrzymałe produkty, jakie oferuje tartak, znajdują zastosowanie w budowie domów, hal przemysłowych, mostów oraz innych obiektów infrastrukturalnych. Oferowane różnorodne wymiary i gatunki drewna pozwalają dostosować materiał do konkretnych wymagań konstrukcyjnych.

Tarcica to w zasadzie surowa forma drewna, która może być dalszym przetwarzana przez odbiorców. Deski zaś są bardziej precyzyjnie przetworzonym produktem, gotowym do wykorzystania. Zarówno tarcica, jak i deski, znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, stolarstwie, produkcji mebli oraz w rzemiośle artystycznym. Dostępność różnych gatunków drewna pozwala wybierać materiał zgodnie z oczekiwanym efektem.

Czy w tartaku dostaniemy płyty i elementy wykończeniowe?

Tartaki oferują również szeroką gamę płyt i elementów wykończeniowych, które są nieodzowne w procesie budowy i aranżacji wnętrz. Płyty wiórowe, MDF czy OSB są stosowane do tworzenia podłóg, ścianek działowych oraz mebli. Elementy wykończeniowe, takie jak listwy przypodłogowe, boazerie czy profile dekoracyjne, nadają pomieszczeniom charakter i estetykę. 

Tartaki wykorzystując surowiec drzewny, generują również boczne produkty, które znajdują swoje zastosowanie w różnych dziedzinach. Odpady drzewne mogą być wykorzystane do produkcji pelletu czy brykietu, służącego jako biomasowy paliwo. Kora drzewna czy drewno tartaczne może być wykorzystane jako dekoracyjny element w ogrodach, czy parkach.