5 sposobów jak zaoszczędzić na kosmetykach do makijażu

Kosmetyki do makijażu stanowią sporą część wydatków każdej kobiety. Ciężko w ramach oszczędności zrezygnować z zakupu ulubionej szminki czy podkładu, z którego korzystamy na co dzień. Możemy jednak nieco zmienić swoje zakupowe i makijażowe nawyki, a z pewnością zyska na tym zarówno nasz portfel, jak i wygląd. Sprawdź jak zaoszczędzić na kosmetykach.

1. Planuj zakupy.

Często kupujemy kosmetyki do makijażu pod wpływem impulsu. Aby zaoszczędzić, powinnaś zmienić podejście do makijażowych zakupów na spokojniejsze i bardziej przemyślane. Planuj zakupy kosmetyków kolorowych. W praktyce niewielu produktów używamy przez cały rok. Zwróć uwagę na to, że kosmetyki najczęściej kupujemy sezonowo. Nasze potrzeby w zakresie makijażu zmieniają się w zależności od pory roku. Momentami przełomowymi są zwykle wiosna oraz jesień. Warto na te dwie pory roku zaplanować większe zakupy zrobić sobie listę, tego, co będzie nam potrzebne. Z takim spisem możemy wyruszyć na poszukiwanie promocji w drogeriach i perfumeriach.

2. Dokonuj mądrych wyborów.

Myśl praktycznie i wybieraj rozsądnie. Jeśli potrzebna Ci pomadka, nie kupuj naraz 3 sztuk, tylko dlatego, że akurat była promocja. Nie ma to sensu, po pierwsze dlatego, że każdy kosmetyk ma ograniczoną datę przydatności, po drugie dlatego, że zmianie może ulec zarówno moda, jak i Twoje gusta. Zamiast kupować kilka takich samych produktów na zapas, warto zainwestować w kosmetyki komplementarne, które w tym momencie pozwolą Ci udoskonalić makijaż – na przykład pomadka i cienie do powiek, zamiast kilku pomadek.

3. Sprawdzaj datę ważności.

Sięgając po kosmetyk z półki, zawsze sprawdź, jaką ma datę ważności. Nie warto dokonywać zakupu, jeśli jest stosunkowo krótka lub jeśli produkt trzeba zużyć w krótkim czasie od otwarcia (jest to podane na opakowaniu w formie obrazka otartego słoiczka z cyfrą oznaczającą miesiące). Dotyczy to zwłaszcza kosmetyków w dużych opakowaniach. Lepiej wybrać mniejszą pojemność niż połowę produktu wyrzucić.

4. Zapobiegaj psuciu się kosmetyków.

Nieodpowiednio przechowywane produkty kosmetyczne mogą się zepsuć. Zadbaj o to, by przechowywać je w odpowiednich warunkach, a będą Ci dłużej służyć i unikniesz częstej ich wymiany na nowe. Nigdy nie przechowuj kosmetyków w miejscach narażonych na duże zmiany temperatur i nasłonecznienie.

5. Myj akcesoria do makijażu.

Zachowanie w idealnej czystości swoich akcesoriów do makijażu może mieć duży wpływ na wysokość wydatków ponoszonych na kosmetyki kolorowe. Pamiętaj, że im mniej bakterii naniesiesz do produktu przy pomocy pędzla czy dłoni, tym dłużej zachowa on swoją świeżość. Czyść zatem regularnie pędzelki, wymieniaj gąbeczki do nakładania podkładu i zawsze dokładnie myj ręce przed rozpoczęciem aplikacji kosmetyków.
Warto wybrać się do doświadczonej makijażystki lub kosmetyczki i poprosić o pomoc w doborze kosmetyków odpowiednich do naszej cery i typu urody. To również pozwoli nam uniknąć wpadek zakupowych i niepotrzebnych wydatków. Z kolei, gdy już dokonamy udanych zakupów, zadbajmy o porządek na toaletce oraz w kosmetyczce, którą nosimy w torebce. Niewłaściwie przechowywane i traktowane kosmetyki, nie tylko krócej nam posłużą, ale również mogą niestety spowodować problemy z cerą, a efekt wykonanego nimi makijażu będzie daleki od ideału.